Zelenskiy Putin bilan uchrashuvni Yevropa bilan kutmoqda
Yaqinda Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy Fransiya prezidenti Emmanuel Makron bilan o‘tkazgan muhim suhbatida Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan bo‘lishi mumkin bo‘lgan tarixiy uchrashuv haqida fikr bildirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Zelenskiyning ta’kidlashicha, avgust oyida o‘tkazilishi kutilayotgan yuqori darajadagi muzokaralar faqat Yevropa mamlakatlari vakillari ishtirokida amalga oshirilishi mumkin. Uning so‘zlariga ko‘ra, avgust oxirigacha oliy darajadagi uchrashuv o‘tkazish bo‘yicha taklifga javob kutilmoqda.
Uchrashuvda Yevropa vakillari qatnashishi shartligi qayd etildi. Ukraina va Rossiya o‘rtasidagi mojaro murakkablashib borayotgan bir paytda, Yevropa ittifoqi davlatlarisiz kelishuvga erishish amri mahol hisoblanadi.
Zelenskiy shuningdek, barcha xalqaro muzokaralarda Yevropa manfaatlari va xavfsizligiga alohida e’tibor qaratilishini ta’kidladi. Biroq, Kreml vakillari, jumladan prezident matbuot kotibi Dmitriy Peskov, avgust oxirigacha uchrashuv o‘tkazilish ehtimoli kamligini bildirdi.
Rossiya tomoni hozircha rasmiy tasdiq yoki rad javobi bermaganligi sababli muzokaralar atrofida noaniqliklar mavjud. Xulosa qilib aytganda, Zelenskiy va Putin uchrashuvi faqat Yevropa mamlakatlari ishtirokida o‘tishi mumkinligi yana bir bor tasdiqlandi.
Ukraina rahbariyati muzokaralarning shaffof va xalqaro kafolatlar asosida bo‘lishini talab qilmoqda. Avgust oyidagi ehtimoliy uchrashuv natijalari butun jahon jamoatchiligining diqqat markazida bo‘ladi.

Зеленский ожидает встречи с Путиным с Европой
Недавно президент Украины Владимир Зеленский в ходе важного разговора с президентом Франции Эммануэлем Макроном высказал мнение о возможной исторической встрече с президентом России Владимиром Путиным. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам Зеленского, ожидаемые в августе высокоуровневые переговоры могут состояться только с участием представителей европейских стран. По его словам, до конца августа ожидается ответ на предложение о проведении встречи на высшем уровне.
Отмечено, что участие представителей Европы в встрече является обязательным. В то время как конфликт между Украиной и Россией продолжает усложняться, достижение соглашения без государств Европейского Союза представляется крайне затруднительным.
Зеленский также подчеркнул, что во всех международных переговорах должно уделяться особое внимание интересам и безопасности Европы. Однако представители Кремля, включая пресс-секретаря президента Дмитрия Пескова, заявили, что вероятность проведения встречи до конца августа невелика.
Поскольку российская сторона пока не дала официального подтверждения или отказа, вокруг переговоров существует неопределенность. В заключение, еще раз подтверждено, что встреча Зеленского и Путина может состояться только с участием европейских стран.
Руководство Украины требует, чтобы переговоры проходили прозрачно и на основе международных гарантий. Результаты возможной встречи в августе будут в центре внимания всего мирового сообщества.