Daniyalik milliarder Rossiya kemalariga xizmat ko‘rsatmoqda
Yevropa biznes va siyosat maydonida yangi bir muhim voqea muhokamalar markaziga aylandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Daniyaning taniqli tadbirkori va milliarderi Tomas Andersen hamda uning kompaniyasi boshqaruv a’zosi Torben Ostergaardning Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan bevosita aloqada bo‘lib, xizmat ko‘rsatayotgani haqida aniq ma’lumotlar paydo bo‘ldi. So‘nggi haftalarda Andersenga tegishli bo‘lgan Fayyard portidagi kemalarga xizmat ko‘rsatish korxonasi keng e’tibor qozondi.
Manbalarning bildirishicha, hozirda ushbu portga Rossiyaning "Yamal SPG" zavodidan chiqqan gaz tashuvchi "Fedor Litke" kemasi kiritilgan. Qayd etilishicha, bu kema Kipr bayrog‘i ostida harakat qilmoqda va xalqaro qonunlarga muvofiq faoliyat yuritmoqda.
Bundan avval ham ushbu korxona "Nikolay Urvansev" kemasiga xizmat ko‘rsatgan. So‘nggi uch yil davomida Fayyard portida jami to‘qqizta Rossiya kemasiga xizmat ko‘rsatish amalga oshirilganligi ma’lum bo‘ldi.
May oyida Yevropa Ittifoqi "Yamal SPG" zavodiga qarshi yangi sanksiyalar joriy etdi. Shuningdek, Yaponiyaning Mitsui OSK Lines kompaniyasiga tegishli uchta gaz tashuvchi kemaga cheklovlar qo‘yildi.
Bu choralar Rossiyaning suyultirilgan gazini Yevropa bozoriga yetkazilishini qiyinlashtirishga qaratilgan. Natijada, Daniyalik milliarder Andersen va uning port infratuzilmasi Rossiya bilan biznes aloqalarini davom ettirayotgani Yevropa jamoatchiligi va siyosatchilarining jiddiy e’tiborini tortmoqda.
Yangi sanksiyalar va xizmat ko‘rsatish sohasidagi nizolar fonida Fayyard portidagi vaziyat xalqaro maydonda muhim mavzuga aylangan. Kelajakda ushbu masala Yevropa va Rossiya munosabatlarida yangi bahslarga sabab bo‘lishi ehtimoli mavjud.

Датский миллиардер обслуживает российские корабли
Европа стала центром обсуждения нового важного события в бизнесе и политике. Об этом сообщает Zamin.uz.
Появились точные данные о том, что известный датский предприниматель и миллиардер Томас Андерсен и член правления его компании Торбен Остегаард находятся в непосредственном контакте с президентом России Владимиром Путиным и предоставляют услуги. В последние недели компания по обслуживанию судов в порту Файярд, принадлежащая Андерсену, привлекла широкое внимание.
По информации источников, в данный момент в этот порт заходит газовоз "Федор Литке", вышедший с завода "Ямал СПГ" в России. Указывается, что это судно действует под флагом Кипра и работает в соответствии с международным правом.
Ранее эта компания также обслуживала судно "Николай Урванцев". За последние три года в порту Файярд было обслужено в общей сложности девять российских судов.
В мае Европейский Союз ввел новые санкции против завода "Ямал СПГ". Также были введены ограничения на три газовоза, принадлежащие японской компании Mitsui OSK Lines.
Эти меры направлены на усложнение поставок российского сжиженного газа на европейский рынок. В результате датский миллиардер Андерсен и его портовая инфраструктура продолжают вести бизнес с Россией, что привлекает серьезное внимание общественности и политиков в Европе.
На фоне новых санкций и конфликтов в сфере обслуживания ситуация в порту Файярд стала важной темой на международной арене. В будущем этот вопрос может стать причиной новых споров в отношениях между Европой и Россией.