Yevro kursi yangi savdo kelishuvi bilan ko‘tarildi
2025-yil 28-iyul kuni xalqaro valyuta bozorlarida Yevro kursi oz miqdorda ko‘tarildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu o‘zgarish AQSH va Yevropa Ittifoqi o‘rtasida imzolangan yangi savdo kelishuvi bilan bog‘liqdir. Ushbu kelishuv jahon miqyosidagi savdo urushlarini oldini olishga qaratilgan eng muhim voqealardan biri sifatida baholanmoqda.
AQSH prezidenti Donald Tramp va Yevropa Ittifoqi komissiyasi rahbari Ursula fon der Lyayen Shotlandiyada uchrashib, yangi savdo kelishuvi haqida e’lon qildilar. Bitimga ko‘ra, Yevropadan AQSHga import qilinadigan mahsulotlarga 15 foizlik tarif joriy qilinadi.
Bu stavka Tramp ilgari bildirgan 30 foizlik tarifdan ancha pastdir. Mazkur yangilikdan so‘ng Yevro AQSH dollari qarshisida 1,1753 darajaga ko‘tarildi.
Yapon yenasiga nisbatan esa valyuta 173,64 darajagacha mustahkamlandi va so‘nggi bir yil ichida eng yuqori nuqtaga yetdi. Bu Yevro uchun ketma-ket beshinchi kunlik o‘sish hisoblanadi.
Trampning bayonotiga ko‘ra, Yevropa AQSHga taxminan 600 milliard dollar sarmoya kiritishni rejalashtirmoqda. Shuningdek, Yevropa amerikalik energetika va harbiy mahsulotlarni ko‘proq xarid qiladi.
Ba’zi iqtisodchilar fikricha, bu holat Yevropadan AQSHga kapital oqimini kuchaytirib, uzoq muddatda Yevroning qadrsizlanishiga sabab bo‘lishi mumkin.

Курс евро вырос с новым торговым соглашением
28 июля 2025 года на международных валютных рынках курс евро немного поднялся. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это изменение связано с новым торговым соглашением, подписанным между США и Европейским Союзом. Это соглашение оценивается как одно из самых важных событий, направленных на предотвращение торговых войн в мировом масштабе.
Президент США Дональд Трамп и председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен встретились в Шотландии и объявили о новом торговом соглашении. Согласно соглашению, на импортируемые из Европы в США товары будет введен тариф в 15 процентов.
Этот тариф значительно ниже ранее заявленного Трампом тарифа в 30 процентов. После этой новости евро поднялся до уровня 1,1753 по отношению к доллару США.
По отношению к японской иене валюта укрепилась до 173,64 и достигла самого высокого уровня за последний год. Это пятый последовательный день роста для евро.
По словам Трампа, Европа планирует инвестировать около 600 миллиардов долларов в США. Также Европа будет больше закупать американские энергетические и военные товары.
Некоторые экономисты считают, что эта ситуация может усилить поток капитала из Европы в США, что в долгосрочной перспективе может привести к обесцениванию евро.