Shimoliy Koreya rahbari Kim Chen Inning singlisi Kim Yo Chon Janubiy Koreya prezidenti Li Je Myong tomonidan bildirilgan tinchlik takliflarini qat’iyan rad etdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu Pxenyan tomonidan yangi prezidentga nisbatan bildirgan ilk rasmiy munosabat hisoblanadi va ikki Koreya o‘rtasidagi taranglikning hali ham davom etayotganini ko‘rsatadi. Prezident Li Je Myong iyun oyida lavozimga kirishgach, ikki davlat munosabatlarini yaxshilashga harakat qildi.
U Shimoliy Koreyaga qarshi tashviqotlarni to‘xtatdi, ammo Pxenyan buni jiddiy qadam sifatida baholamayapti. Janubiy Koreya Birlashuv vazirligi Kim Yo Chonning so‘zlariga javoban bayonot berib, Pxenyan bilan ishonchni tiklash uchun harakatlar davom etishini ta’kidladi.
Vazirlik vakili Ku Byong Sam bayonotlar ikki tomon o‘rtasidagi ishonchsizlikning yuqori ekanini ko‘rsatishini bildirdi. Prezident Li esa AQSh bilan harbiy ittifoqni "qon bilan mustahkamlangan ittifoq" deb atab, uning yanada mustahkamlanishini ta’kidladi.
Bu bayonot AQSh bilan olib borilayotgan savdo muzokaralari fonida bildirildi. Shimoliy va Janubiy Koreya o‘rtasida hali rasmiy tinchlik shartnomasi imzolanmagan.
1950–1953-yillardagi Koreya urushi faqat o‘t ochishni to‘xtatish bilan yakunlangan. Bugungi kunda ikki davlat o‘rtasidagi ishonch va muloqot imkoniyatlari murakkabligicha qolmoqda.

Ким Ё Чон отверг предложение Южной Кореи
Лидер Северной Кореи Ким Чен Ын отверг предложение о мире, высказанное президентом Южной Кореи Ли Чжэ Мён. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это первое официальное заявление Пхеньяна в адрес нового президента и свидетельствует о продолжающейся напряженности между двумя Кореями. Президент Ли Чжэ Мён, вступивший в должность в июне, пытался улучшить отношения между двумя государствами.
Он остановил агитацию против Северной Кореи, однако Пхеньян не рассматривает это как серьезный шаг. Министерство объединения Южной Кореи выпустило заявление в ответ на слова Ким Ё Чон, подчеркнув, что усилия по восстановлению доверия с Пхеньяном будут продолжены.
Представитель министерства Ку Бёнг Сам заявил, что заявления показывают высокий уровень недоверия между сторонами. Президент Ли назвал военный союз с США "союзом, укрепленным кровью" и подчеркнул, что он будет укрепляться дальше.
Это заявление было сделано на фоне торговых переговоров с США. Официальное мирное соглашение между Северной и Южной Кореей до сих пор не подписано.
Корейская война 1950–1953 годов завершилась лишь прекращением огня. В настоящее время возможности доверия и общения между двумя государствами остаются сложными.