Kashmirdagi otishmada uch jangari yo‘q qilindi
Hindiston armiyasi Kashmirdagi ziddiyatli vaziyatning yana keskinlashgani va qurbonlar bo‘lganligi haqida rasmiy ma’lumot berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Armiyaning matbuot xizmati tarqatgan bayonotga ko‘ra, dushanba kuni Srinagar yaqinidagi Dachigam o‘rmon hududida xavfsizlik kuchlari bilan jangarilar o‘rtasida bir nechta operatsiyalar o‘tkazilgan. Ma’lumotlarga ko‘ra, Xarvan mahallasining yuqori oqimida dastlabki qurshov va qidiruv ishlaridan so‘ng qurolli to‘qnashuv yuz bergan.
Mahalliy manbalarning aytishicha, kuchli otishma davomida uch nafar jangari yo‘q qilingan. Srinagardagi 15-korpusning rasmiy bayonotida operatsiya hali ham davom etayotgani va vaziyat to‘liq nazorat ostida ekani ta’kidlandi.
Otishma ro‘y bergan Pahalgam hududi sayyohlar orasida mashhur joylardan biri hisoblanadi. Ushbu hudud Hindiston va Pokiston o‘rtasidagi bahsli hududlardan bo‘lib, hozirda Hindiston nazoratida.
Mahalliy aholi asosan musulmonlardan iborat bo‘lib, yillik minglab sayyohlar bu hududga tashrif buyuradi. Tergov ishlari va xavfsizlik choralari kuchaytirilgan, aholiga ortiqcha harakatlanmaslik tavsiya etilgan.
Mutaxassislar va rasmiylar bu voqea Kashmirdagi umumiy barqarorlik va xavfsizlik masalalariga yana jiddiy e’tibor qaratish zarurligini ta’kidlashmoqda. Xulosa qilib aytganda, Kashmirdagi shiddatli otishma va qurbonlar mintaqaning barqarorligiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
Hozirda operatsiya davom etmoqda, xavfsizlik kuchlari vaziyatni to‘liq nazoratda ushlashga harakat qilmoqda. Kelajakda bunday to‘qnashuvlar qayta yuzaga kelishi mumkinligi haqida mutaxassislar ogohlantirmoqda.

В столкновении в Кашмире были уничтожены три боевика
Армия Индии официально сообщила о том, что ситуация в конфликтном районе Кашмира снова обострилась и были жертвы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно заявлению пресс-службы армии, в понедельник в лесном районе Дачигам, недалеко от Сринагара, были проведены несколько операций между силами безопасности и боевиками. По имеющимся данным, после первоначального окружения и поисковых работ в верхнем потоке района Харван произошло вооруженное столкновение.
По словам местных источников, в ходе интенсивной перестрелки были уничтожены три боевика. В официальном заявлении 15-го корпуса в Сринагаре подчеркивается, что операция все еще продолжается и ситуация находится под полным контролем.
Район Пахалгам, где произошло столкновение, считается одним из популярных мест среди туристов. Этот район является спорной территорией между Индией и Пакистаном и в настоящее время находится под контролем Индии.
Местное население в основном состоит из мусульман, и ежегодно тысячи туристов посещают этот район. Проведены следственные действия и усилены меры безопасности, местным жителям рекомендовано избегать лишних передвижений.
Специалисты и официальные лица подчеркивают необходимость обратить серьезное внимание на общую стабильность и безопасность в Кашмире в свете этого инцидента. В заключение, интенсивная перестрелка и жертвы в Кашмире негативно сказываются на стабильности региона.
В настоящее время операция продолжается, силы безопасности пытаются полностью контролировать ситуацию. Специалисты предупреждают о возможности повторения подобных столкновений в будущем.