Germaniya hukumati yaqinda Falastin davlatini tan olish niyatida emasligini rasman ma’lum qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakat vakili Shtefan Korneliusning aytishicha, Fransiyaning qaroriga qaramay, Berlin hozircha bunday qadamni muhim siyosiy yechim deb hisoblamaydi. Germaniya uchun Isroilning xavfsizligi eng asosiy masala hisoblanadi.
Shu sababli, Berlin Falastinni tan olishni ikki davlatli yechim yo‘lida so‘nggi bosqichlardan biri sifatida ko‘radi. Uchrashuvlar va muzokaralar orqali ikki davlat asosidagi yechim isroilliklar va falastinliklar uchun barqaror tinchlik va xavfsizlikni ta’minlashi mumkin, degan fikrni bildiradi.
Hozirda Germaniya uchun eng muhim vazifa G‘azo sektorida o‘t ochishni to‘xtatish, HAMAS jangchilaridan garovdagi shaxslarni ozod qilish, harakatni qurolsizlantirish va G‘azo tinch aholiga yordam ko‘rsatishdir. Germaniya bu borada real natijalarni kutmoqda.
Shu bois, mamlakat mintaqada barqarorlik va xavfsizlikni ta’minlashga, urush va inqirozlarga barham berishga ustuvor ahamiyat beradi. Yevropa va xalqaro jamoatchilik Germaniyaning ushbu pozitsiyasiga katta e’tibor qaratmoqda.

Германия пока не планирует признание государства Палестина
Правительство Германии недавно официально заявило, что не намерено признавать государство Палестина. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам представителя страны Штефана Корнелиуса, несмотря на решение Франции, Берлин пока не считает такой шаг важным политическим решением. Для Германии безопасность Израиля является основным вопросом.
По этой причине Берлин рассматривает признание Палестины как один из последних этапов на пути к двухгосударственному решению. Он высказывает мнение, что решение на основе двух государств может обеспечить стабильный мир и безопасность как для израильтян, так и для палестинцев через встречи и переговоры.
В настоящее время для Германии наиболее важной задачей является прекращение огня в секторе Газа, освобождение заложников от бойцов ХАМАС, разоружение движения и оказание помощи мирному населению Газы. Германия ожидает реальных результатов в этом направлении.
По этой причине страна придает приоритетное значение обеспечению стабильности и безопасности в регионе, прекращению войн и кризисов. Европейское и международное сообщество уделяет большое внимание этой позиции Германии.