Rossiyaning taniqli siyosiy tahlilchisi Yekaterina Shulmanga nisbatan Moskvada sud tomonidan sirtdan hibsga olish qarori chiqarildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qaror mamlakatdagi siyosiy vaziyat, xususan «chet el agentlari» masalasi bilan bog‘liq jamoatchilik e’tiborini yana bir bor jalb qildi. Sud hukmiga ko‘ra, Shulman davlat tomonidan belgilangan yuridik va ma’muriy majburiyatlarni bajarmagani uchun ayblanmoqda.
Meshchanskiy sudi uning Rossiyaga qaytishi bilan hibsga olinishi va ikki oy davomida hibsda saqlanishi lozimligini belgiladi. Ma’lumotlarga ko‘ra, hozirda Shulman Rossiya hududida emas.
U 2022 yil aprel oyida Germaniyaga Robert Bosh fondi stipendiyasi asosida ketgan. U o‘z chiqishlarida mamlakatni tark etishga siyosiy sabablar ta’sir qilganini bildirgan.
Rossiya Adliya vazirligi esa uning ketishidan keyin Shulmani «chet el agenti» deb e’lon qildi. Shu kungacha unga nisbatan jinoiy ish ochilgani rasman e’lon qilinmagan, faqat 2024 yil mart oyida Ichki ishlar vazirligi ma’lumotlar bazasida qisqa muddat qidiruv kartochkasi paydo bo‘lgan.
Yekaterina Shulman Rossiyada siyosiy va iqtisodiy masalalar bo‘yicha chuqur tahlillari bilan tanilgan. U Moskva ijtimoiy-iqtisodiy fanlar oliy maktabi hamda Xalq xo‘jaligi va davlat boshqaruvi akademiyasida dars bergan, shuningdek, Rossiya prezidenti huzuridagi Inson huquqlari kengashining a’zosi bo‘lgan.
2022 yil may oyida Germaniyadagi Die Zeit nashriga bergan intervyusida Shulman «chet el agenti» maqomi uning Rossiyaga qaytishi va pedagogik faoliyat yuritishiga to‘sqinlik qilayotganini ochiq aytgan. Ushbu holat Rossiyada mustaqil fikr va muxolifatga nisbatan bosimlarning kuchayishini ko‘rsatadi.
Ayniqsa, «chet el agentlari» to‘g‘risidagi qonunchilik orqali erkin fikr bildirish imkoniyatlari cheklanmoqda. Shulmanga nisbatan chiqarilgan hibs qarori xalqaro hamjamiyat, inson huquqlari tashkilotlari va mustaqil ommaviy axborot vositalari tomonidan diqqat bilan kuzatilmoqda.
Bu holat mustaqil fikr va tanqidiy tahlil bilan shug‘ullanadigan mutaxassislarga nisbatan munosabatlarni yanada chuqur o‘rganishni talab qiladi.

Екатерина Шульман была задержана в Москве.
В Москве судом было принято решение о заочном аресте известного российского политического аналитика Екатерины Шульман. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение вновь привлекло общественное внимание к политической ситуации в стране, в частности к вопросу «иностранных агентов». Согласно решению суда, Шульман обвиняется в невыполнении юридических и административных обязательств, установленных государством.
Мещанский суд постановил, что она должна быть арестована при возвращении в Россию и содержаться под стражей в течение двух месяцев. По имеющимся данным, в настоящее время Шульман не находится на территории России.
Она уехала в Германию в апреле 2022 года по стипендии фонда Роберта Боша. В своих выступлениях она заявляла, что на решение покинуть страну повлияли политические причины.
Министерство юстиции России после ее отъезда объявило Шульман «иностранным агентом». До сих пор официально не было объявлено о возбуждении уголовного дела против нее, только в марте 2024 года в базе данных Министерства внутренних дел появилась карточка краткосрочного розыска.
Екатерина Шульман известна своими глубокими анализами политических и экономических вопросов в России. Она преподавала в Московском государственном университете экономики, статистики и информатики, а также в Академии народного хозяйства и государственной службы при Президенте России, и была членом Совета по правам человека при Президенте России.
В интервью, данном в мае 2022 года немецкому изданию Die Zeit, Шульман открыто заявила, что статус «иностранного агента» мешает ее возвращению в Россию и педагогической деятельности. Эта ситуация свидетельствует о нарастании давления на независимые мнения и оппозицию в России.
В частности, законодательство о «иностранных агентах» ограничивает возможности свободного выражения мнений. Решение о заочном аресте Шульман внимательно отслеживается международным сообществом, правозащитными организациями и независимыми средствами массовой информации.
Эта ситуация требует более глубокого изучения отношений к специалистам, занимающимся независимым мнением и критическим анализом.