Yaqinda BMT Xavfsizlik Kengashining yig‘ilishida Yevropa, Markaziy Osiyo va Amerika masalalari bo‘yicha BMT bosh kotibining o‘rinbosari Miroslav Yensa Ukrainada urush oqibatida yo‘q qilingan infratuzilmalarni tiklash uchun kamida 524 milliard dollar talab qilinishini ma’lum qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu mablag‘ keyingi o‘n yil davomida barcha zararlarni qoplash uchun zarur bo‘ladi. Yensa o‘z chiqishida Rossiyaning Ukrainadagi fuqaroviy infratuzilmalarga qarata qilayotgan hujumlarini qattiq tanqid qildi va bunday harakatlar natijasida yetkazilayotgan zararlar kun sayin ortib borayotganini ta’kidladi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, 2022 yil 24 fevraldan boshlab Rossiyaning harbiy harakatlari oqibatida 13 580 tinch aholi vakili, jumladan 716 bola halok bo‘lgan. Shuningdek, Yensa Ukrainadagi gumanitar vaziyatning og‘irlashayotganini aytdi.
Joriy yilning birinchi yarmida jabrlangan tinch aholi soni o‘tgan yilga nisbatan 50 foizga oshgan. Ayrim hududlarda uzoq masofaga uchuvchi raketalar va dronlar orqali amalga oshirilayotgan hujumlar ko‘payganligi sababli, aholining oziq-ovqat, toza suv, elektr energiyasi va tibbiy xizmatlardan foydalanishi cheklangan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Ukrainada 3,7 million kishi o‘z uyini tashlab, mamlakatning boshqa hududlariga ko‘chishga majbur bo‘lgan. Yana 6 million ukrainalik esa chet ellarda qochqin sifatida yashamoqda.
BMT bosh kotibining o‘rinbosari Xavfsizlik Kengashi a’zolaridan Ukrainada tinch aholi va fuqaroviy infratuzilmani himoya qilish, insonparvarlik yordamini kengaytirish hamda gumanitar operatsiyalarni kuchaytirishga alohida e’tibor qaratishni so‘radi. So‘nggi haftalarda Rossiya va Ukraina Istanbulda diplomatik muzokaralar olib borayotgani ta’kidlandi.
Yensa bu muloqotlar urushni to‘xtatish bo‘yicha kelishuvga erishishda muhim ahamiyatga ega ekanligini bildirdi. Shuningdek, Rossiyaning Ukrainaga yetkazgan zarariga doir turli raqamlar mavjud.

Для восстановления инфраструктуры Украины необходимо 524 миллиарда долларов
Недавно на заседании Совета Безопасности ООН заместитель Генерального секретаря ООН по вопросам Европы, Центральной Азии и Америки Мирослав Енча сообщил, что для восстановления инфраструктуры, разрушенной в результате войны в Украине, потребуется не менее 524 миллиардов долларов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти средства будут необходимы для компенсации всех убытков в течение следующих десяти лет. Енча в своем выступлении резко раскритиковал атаки России на гражданскую инфраструктуру Украины и отметил, что ущерб, причиняемый такими действиями, растет с каждым днем.
Согласно данным, с 24 февраля 2022 года в результате военных действий России погибли 13 580 гражданских лиц, в том числе 716 детей. Также Енча отметил, что гуманитарная ситуация в Украине ухудшается.
В первой половине текущего года число пострадавших гражданских лиц увеличилось на 50 процентов по сравнению с прошлым годом. В некоторых регионах увеличилось количество атак с использованием дальнобойных ракет и дронов, что ограничивает доступ населения к продуктам питания, чистой воде, электроэнергии и медицинским услугам.
Согласно данным, 3,7 миллиона человек в Украине были вынуждены покинуть свои дома и переселиться в другие регионы страны. Еще 6 миллионов украинцев живут за границей как беженцы.
Заместитель Генерального секретаря ООН призвал членов Совета Безопасности уделить особое внимание защите гражданского населения и гражданской инфраструктуры в Украине, расширению гуманитарной помощи и усилению гуманитарных операций. В последние недели было отмечено, что Россия и Украина ведут дипломатические переговоры в Стамбуле.
Енча заявил, что эти переговоры имеют важное значение для достижения соглашения о прекращении войны. Также существуют различные оценки ущерба, причиненного Россией Украине.
Например, канцлер Германии Фридрих Мерц две недели назад заявил, что Москва должна выплатить около 500 миллиардов евро компенсации за причиненный Украине ущерб. Аналитики британской газеты "The Times" также отметили, что на восстановление инфраструктуры Украины после войны может потребоваться не менее 400 миллиардов фунтов стерлингов, то есть 532 миллиарда долларов.