Shimoliy va Janubiy Koreya o‘rtasidagi munosabatlar yana taranglashdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Shimoliy Koreya yetakchisining singlisi, mamlakat siyosiy elitasidagi ta’sirli shaxslardan biri Kim Yo Chjon Janubiy Koreya prezidenti Li Chje Myonning yarashuvga qaratilgan barcha urinishlarini qat’iyan rad etdi. Bu haqda aljazeera.com xabar berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Janubiy Koreya rasmiylari chegara hududida olib borilayotgan tashviqot eshittirishlarini vaqtincha to‘xtatishga qaror qilgan. Biroq Kim Yo Chjon bu qadamni ilgari qilinmasligi kerak bo‘lgan ishni vaqtincha to‘xtatish deb baholadi.
U ta’kidlashicha, agar Seul bir necha hissiyotli so‘zlar bilan avvalgi siyosiy voqealarni unutishga urinsa, bu jiddiy va kechirib bo‘lmas xatoga aylanishi mumkin. Shuningdek, u Janubiy Koreya prezidenti Li Chje Myonning Shimoliy Koreya rahbari Kim Chen Inni APEC sammitiga taklif qilish fikrini xayolparastlik deb atadi.
Kim Yo Chjon fikricha, yangi hukumatning Amerika Qo‘shma Shtatlari bilan harbiy ittifoqqa sodiqligi va Pxenyanga qarshi pozitsiyasi avvalgi konservativ prezident davridan deyarli farq qilmaydi. Kim Yo Chjon shunday dedi: “Seul qanday siyosat olib bormasin, qanday takliflar qilmasin, Pxenyanning bunday harakatlarga hech qanday qiziqishi yo‘q.
Janubiy Koreya bilan uchrashuv yoki muzokara o‘tkazishga asos ko‘rmeymiz.” Janubiy Koreya prezidenti Li Chje Myon joriy yil iyun oyida hokimiyatga kelgan. U boshchiligidagi demokratik partiya ikki tomonlama munosabatlarni yaxshilash tarafdori sifatida tanilgan, ammo amaliy natijalar hozircha sezilmayapti.
Shu bilan, Koreya yarimorolida vaziyat yanada keskinlashmoqda. Muzokaralar va yarashuvga bo‘lgan umidlar kamayayotgan bir paytda, mintaqada xavfsizlik bilan bog‘liq masalalar yana birinchi o‘ringa chiqmoqda.

Северная Корея отвергла предложения Южной Кореи
Сестра лидера Северной Кореи, одна из влиятельных фигур в политической элите страны, Ким Ё Чжон, решительно отвергла все попытки президента Южной Кореи Ли Чжэ Мёна к примирению. Об этом сообщает aljazeera.com.
Согласно данным, официальные лица Южной Кореи решили временно приостановить агитационные трансляции, проводимые в пограничной зоне. Однако Ким Ё Чжон оценила этот шаг как временное приостановление того, что не должно было быть сделано ранее.
Она подчеркнула, что если Сеул попытается забыть предыдущие политические события с помощью нескольких эмоциональных слов, это может стать серьезной и непоправимой ошибкой. Также она назвала идею президента Южной Кореи Ли Чжэ Мёна пригласить лидера Северной Кореи Ким Чен Ына на саммит APEC мечтательством.
По мнению Ким Ё Чжон, приверженность нового правительства военному альянсу с Соединенными Штатами и его позиция против Пхеньяна почти не отличаются от периода правления предыдущего консервативного президента. Ким Ё Чжон сказала: «Какую бы политику ни проводил Сеул, какие бы предложения ни делал, у Пхеньяна нет никакого интереса к таким действиям.
Мы не видим оснований для встречи или переговоров с Южной Кореей.» Президент Южной Кореи Ли Чжэ Мён пришел к власти в июне текущего года. Его демократическая партия известна как сторонник улучшения двусторонних отношений, однако практические результаты пока не заметны.
Таким образом, ситуация на Корейском полуострове продолжает обостряться. В то время как надежды на переговоры и примирение уменьшаются, вопросы безопасности в регионе снова выходят на первый план.