Trampning muddat talabi Rossiya tomonidan qattiq tanqid qilindi
Donald Trampning Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi mojaroni hal qilish uchun belgilagan yangi 10-12 kunlik muddat xalqaro siyosat maydonida keng muhokamalarga sabab bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Rossiya Xavfsizlik Kengashi raisi o‘rinbosari Dmitriy Medvedev bu talabni qattiq tanqid qilib, Amerika rahbarining yondashuvini “ultimatum o‘yini” deb atadi. Medvedevning fikricha, har bir yangi ultimatum muzokaralarning mohiyatini yo‘qqa chiqarib, vaziyatni yanada murakkablashtiradi.
U ayniqsa, Trampning avval belgilangan 50 kunlik muddatni qisqartirib, natija 10-12 kun ichida bo‘lishini kutishini tanqid qildi. Medvedev bu harakatni tahdid deb baholab, har bir yangi ultimatum urush yo‘liga qadam qo‘yish ekanini ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bu holat Rossiya va Ukraina orasidagi nizodan ko‘ra, AQSH ichki siyosatiga bog‘liq. Shuningdek, Medvedev Donald Trampga murojaat qilib, Rossiya na Isroil, na Eron ekanini eslatdi va uning xalqaro maydondagi mavqe hamda tarixiy tajribasini inobatga olish zarurligini qayd etdi.
Shu bilan birga, Tramp agar muzokaralar belgilangan muddatda natija bermasa, Rossiyadan neft va gaz import qiluvchi davlatlarga 100 foizlik boj joriy etilishini ma’lum qildi. Bu esa xalqaro iqtisodiy munosabatlarda yangi taranglikka sabab bo‘lishi mumkin.
Mutaxassislar fikricha, Medvedevning javobi va Trampning ultimatumlari Rossiya va AQSH munosabatlarida yangi keskinlikni yuzaga keltirdi. Mintaqadagi vaziyatning qanday rivojlanishi va muzokaralarning qaysi yo‘nalishda davom etishi hozircha noaniq bo‘lib qolmoqda.

Требование Трампа о сроках было жестко раскритиковано Россией
Требование Дональда Трампа установить новый срок в 10-12 дней для разрешения конфликта между Россией и Украиной вызвало широкие обсуждения на международной политической арене. Об этом сообщает Zamin.uz.
Заместитель председателя Совета безопасности России Дмитрий Медведев жестко раскритиковал это требование, назвав подход американского лидера «игрой с ультиматумами». По мнению Медведева, каждый новый ультиматум подрывает суть переговоров и усложняет ситуацию.
Он особенно раскритиковал Трампа за сокращение ранее установленного 50-дневного срока и ожидание результатов в течение 10-12 дней. Медведев оценил это действие как угрозу, подчеркнув, что каждый новый ультиматум является шагом к войне.
По его словам, эта ситуация больше связана с внутренней политикой США, чем с конфликтом между Россией и Украиной. Также Медведев обратился к Дональду Трампу, напомнив, что Россия не Израиль и не Иран, и подчеркнул необходимость учитывать ее международное положение и исторический опыт.
В то же время Трамп заявил, что если переговоры не принесут результатов в установленный срок, будет введен 100-процентный тариф на страны, импортирующие нефть и газ из России. Это может привести к новой напряженности в международных экономических отношениях.
По мнению экспертов, ответ Медведева и ультиматумы Трампа создали новую остроту в отношениях между Россией и США. Как будет развиваться ситуация в регионе и в каком направлении продолжатся переговоры, пока остается неясным.