Tailand va Kambodja chegarasida otishmalar davom etmoqda
Tailand va Kambodja chegarasida yuzaga kelgan otishmalarni to‘xtatishga qaratilgan yangi sulh kelishuvi qaramay, Tailand hukumati Kambodjani uni atayin buzishda ayblamoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ikkala davlat dushanba kuni besh kun davom etgan harbiy to‘qnashuvlarga barham berish maqsadida sulhga erishgandi. Ushbu to‘qnashuvlar natijasida kamida 33 kishi halok bo‘lgan va minglab odamlar xavfsiz hududlarga evakuatsiya qilingan.
Tailand harbiylari o‘t ochishni dushanba kuni tungi soat 12:00 da to‘xtatganini ma’lum qilgan bo‘lsa-da, ertalabgacha Kambodja tomonidan turli hududlarda o‘q uzish davom etgani haqida xabarlar mavjud. Biroq Kambodja Mudofaa vazirligi Fransiyaning AFP agentligiga bergan bayonotida sulh e’lon qilinganidan keyin hech qanday qurolli to‘qnashuv bo‘lmaganini ta’kidladi.
Janubi-Sharqiy Osiyoda joylashgan ushbu ikki qo‘shni davlat o‘rtasidagi chegara nizosi may oyida yana kuchaygan edi. O‘sha paytda bir kambodjalik askar halok bo‘lib, keyinchalik Tailand askarlari yerga yashirilgan mina portlashi natijasida jarohat olgandi.
Bu voqealar tomonlar o‘rtasidagi munosabatlarni so‘nggi o‘n yillikdagi eng past darajaga tushirdi. Dushanba kuni Malayziyada Kambodja bosh vaziri Xun Manet va Tailand bosh vaziri Fumtam Vechayachay o‘rtasida muzokaralar bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv Malayziya bosh vaziri Anvar Ibrohim vositachiligida tashkil etildi. Xun Manet sulhni juda yaxshi natija deb baholadi.
Uzoq vaqt davomida qurol va texnik jihatdan ustun bo‘lgan Tailand dastlab muzokaralarga qiziqish bildirmagan, ammo AQSh prezidenti Donald Trampning savdo tariflari bo‘yicha muzokaralarni to‘xtatish bilan tahdid qilishi Bangkokni sulhga rozi bo‘lishga majbur qildi.

На границе Таиланда и Камбоджи продолжаются перестрелки
Несмотря на новое мирное соглашение, направленное на прекращение столкновений на границе Таиланда и Камбоджи, правительство Таиланда обвиняет Камбоджу в намеренном нарушении. Об этом сообщает Zamin.uz.
Обе страны достигли мира в понедельник с целью прекратить пятидневные военные столкновения. В результате этих столкновений погибли как минимум 33 человека, и тысячи людей были эвакуированы в безопасные районы.
Хотя тайские военные сообщили, что прекратили огонь в понедельник в полночь, имеются сообщения о том, что Камбоджа продолжала стрелять в различных районах до утра. Однако Министерство обороны Камбоджи в заявлении агентству AFP подчеркнуло, что после объявления мира никаких вооруженных столкновений не было.
Этот пограничный конфликт между двумя соседними государствами, расположенными в Юго-Восточной Азии, обострился в мае. Тогда один камбоджийский солдат погиб, а позже тайские солдаты получили ранения в результате взрыва зарытой мины.
Эти события привели к тому, что отношения между сторонами достигли самого низкого уровня за последнее десятилетие. В понедельник в Малайзии прошли переговоры между премьер-министром Камбоджи Хун Манетом и премьер-министром Таиланда Фумтамом Вечайачаем.
Встреча была организована при посредничестве премьер-министра Малайзии Анвара Ибрагима. Хун Манет оценил мир как очень хороший результат.
Долгое время обладая преимуществом в оружии и технике, Таиланд изначально не проявлял интереса к переговорам, однако угроза президента США Дональда Трампа остановить переговоры по торговым тарифам заставила Бангкок согласиться на мир.