AQSH prezidenti Donald Tramp Tehronning yadroviy dasturini tiklashga urinishiga ogohlantirish berdi va Eronning yadroviy inshootlariga zarba berishga tayyorligini qat’iy ta’kidladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
U 28 iyul kuni Shotlandiyada Britaniya bosh vaziri Kir Starmer bilan uchrashuvida, agar Eron yadroviy faoliyatini davom ettirsa, AQSH tezkor javob qaytarishini ma’lum qildi. Trampning so‘zlariga ko‘ra, “Biz Eronning yadroviy imkoniyatlarini yo‘q qildik.
Agar ular bu yo‘ldan borishni davom ettirsa, biz yadroviy inshootlarni juda tezlik bilan yo‘q qilamiz”. Bundan oldin, 21 iyul kuni Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Arag‘chi Fox News telekanaliga bergan intervyusida, AQSH zarbalariga qaramay, Tehron uranni boyitishni to‘xtatish niyatida emasligini aytdi.
U jarayon vaqtincha to‘xtatilganini, ammo boyitishdan voz kechilmasligini ta’kidladi. Arag‘chining fikricha, bu Eron olimlarining yutug‘i bo‘lib, milliy g‘ururga aylangan.
Shuningdek, u kelajakdagi har qanday yadroviy kelishuv Eronning uranni boyitish huquqini tan olishi kerakligini qo‘shimcha qildi. 28 iyul kuni Eron tashqi ishlar vaziri o‘z bayonotida, agar AQSH tomonidan tajovuz takrorlansa, Eron yanada kuchli va oshkora javob qaytarishini bildirdi.
U Tehron uranni boyitishni davom ettirishi lozimligini yana bir bor ta’kidladi. Arag‘chi, “Bizning tinch yadroviy dasturimiz qon, ter va ko‘z yoshlar evaziga qurildi.
Bu texnologiya va bilimlarni bombardimon qilish orqali yo‘q qilib bo‘lmaydi”, dedi. Mavzudagi ohang keskinlashib, vaziyat jiddiy tus olmoqda.
Mutaxassislar ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlar va yadroviy dastur atrofidagi voqealarning qanday rivojlanishini diqqat bilan kuzatmoqda. Bu holat mintaqaviy va global xavfsizlik uchun muhim ahamiyatga ega bo‘lib qolmoqda.

Трамп заявил о готовности нанести удар по ядерной программе Ирана
Президент США Дональд Трамп предупредил о попытках Тегерана восстановить ядерную программу и твердо заявил о готовности нанести удар по ядерным объектам Ирана. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он 28 июля на встрече в Шотландии с премьер-министром Великобритании Китом Стармером заявил, что если Иран продолжит ядерную деятельность, США быстро ответят. По словам Трампа, "Мы уничтожили ядерные возможности Ирана.
Если они продолжат в том же духе, мы очень быстро уничтожим ядерные объекты". Ранее, 21 июля, министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи в интервью телеканалу Fox News заявил, что, несмотря на удары США, Тегеран не намерен прекращать обогащение урана.
Он подчеркнул, что процесс временно приостановлен, но от обогащения отказываться не собираются. По мнению Арагчи, это достижение иранских ученых, ставшее национальной гордостью.
Он также добавил, что любое будущее ядерное соглашение должно признавать право Ирана на обогащение урана. 28 июля министр иностранных дел Ирана в своем заявлении сообщил, что если США повторят агрессию, Иран даст еще более сильный и открытый ответ.
Он еще раз подчеркнул, что Тегеран должен продолжать обогащение урана. Арагчи сказал: "Наша мирная ядерная программа была построена на крови, поте и слезах.
Эту технологию и знания нельзя уничтожить с помощью бомбардировок". Тон обсуждения становится все более резким, и ситуация принимает серьезный оборот.
Эксперты внимательно следят за развитием отношений между двумя государствами и событиями вокруг ядерной программы. Эта ситуация продолжает иметь важное значение для региональной и глобальной безопасности.