Eronning oliy rahbari Ali Xomanaiy so‘nggi chiqishida AQSH va G‘arb davlatlari bilan munosabatlardagi asosiy muammolarga to‘xtaldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, Amerika yadro dasturi, uranni boyitish yoki inson huquqlari kabi mavzular bahona qilib qo‘yilmoqda, aslida esa Eronning islomiy e’tiqodi va mafkurasiga qarshi kurash olib borilmoqda. Ali Xomanaiy ta’kidladi: “Ular yadro muammosi, uranni boyitish va inson huquqlari kabi masalalarni ko‘tarishadi, ammo bular faqat bahonadan iborat.
Aslida ular bizning e’tiqodimiz va ta’limotimizga rozi emaslar.” U tashqi bosimlarning Eronning ichki qudrati va ishonchini sinashga qaratilganligini bildirdi. Rahbar fikricha, so‘nggi yillarda yuz bergan harbiy ziddiyatlar va murakkab vaziyatlar mamlakatning mustaqil irodasi va tizimining mustahkamligini yaqqol ko‘rsatdi.
Ali Xomanaiy shunday dedi: “Oxirgi urush Islom Respublikasi irodasi va qudratini namoyon etdi, shuningdek, tizim asoslarining mustahkamligini ko‘rsatdi. Dushmanlarga qaramay, biz Eronni taraqqiyot va shon-shuhrat cho‘qqilariga olib chiqamiz.” Mutaxassislar Eron va AQSH o‘rtasidagi asosiy qarama-qarshiliklar ayniqsa ideologik va e’tiqodiy sohada to‘planganini ta’kidlashmoqda.
Shu sababli ikki davlat munosabatlarida diplomatik va siyosiy bosimlar davom etishi tabiiy hol sifatida baholanmoqda. Eron rahbariyati mamlakatni tashqi bosim va tahdidlarga qaramasdan rivojlantirish va xalqaro maydonda o‘z o‘rnini mustahkamlashga intilmoqda.
Jamoatchilik esa bu jarayonning qanday davom etishini va kelgusida qanday natijalar yuzaga kelishini katta qiziqish bilan kuzatmoqda.

Али Хомейни: Давление США — война против веры
Высший лидер Ирана Али Хомейни в своем последнем выступлении остановился на основных проблемах в отношениях с США и западными странами. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, Америка использует такие темы, как ядерная программа, обогащение урана или права человека, как предлог, в то время как на самом деле ведется борьба против исламской веры и идеологии Ирана. Али Хомейни подчеркнул: «Они поднимают вопросы ядерной проблемы, обогащения урана и прав человека, но это всего лишь предлог.
На самом деле они не согласны с нашей верой и учением». Он отметил, что внешние давления направлены на испытание внутренней силы и уверенности Ирана. По мнению лидера, военные конфликты и сложные ситуации последних лет ярко продемонстрировали независимую волю и прочность системы страны.
Али Хомейни сказал: «Последняя война продемонстрировала волю и мощь Исламской Республики, а также показала прочность основ системы. Несмотря на врагов, мы выведем Иран на вершины развития и славы». Эксперты подчеркивают, что основные противоречия между Ираном и США сосредоточены, в частности, в идеологической и вероисповедной сферах.
Поэтому продолжающееся дипломатическое и политическое давление в отношениях между двумя государствами рассматривается как естественное явление. Иранское руководство стремится развивать страну, несмотря на внешние давления и угрозы, и укреплять свои позиции на международной арене.
Общественность с большим интересом наблюдает за тем, как будет развиваться этот процесс и какие результаты возникнут в будущем.