Eron hududida suv tanqisligi muammosi keskin kuchaymoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ko‘plab daryolar va suv omborlari qurib qolgan, suv omborlarining 80 foizi deyarli bo‘shab ketgan. Bu holat mamlakatda ekologik vaziyatning yomonlashishiga olib kelmoqda va insonparvarlik falokati xavfini yuzaga keltirmoqda.
Hukumat favqulodda choralar ko‘rishga majbur bo‘lmoqda. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, Tehron hamda 50 dan ortiq yirik shaharlarda suv ta’minotiga cheklovlar joriy etilgan.
Ba’zi hududlarda suv ta’minoti 48 soatgacha uzilib qolmoqda. Bu aholi orasida norozilikka sabab bo‘lib, ko‘pchilik shimolga, Kaspiy dengizi sohiliga ko‘chib o‘tishga majbur bo‘lmoqda.
Prezident Masud Pezeshkian ilk bor poytaxtni ko‘chirish ehtimolini ochiq aytib, Tehronda suv tanqisligi jiddiy muammo ekanini ta’kidladi. Hukumat suv inqiroziga qarshi noan’anaviy choralarni ko‘rib chiqmoqda.
Ish haftasini qisqartirish, masofaviy ish rejimiga o‘tish va Tehronni vaqtincha yopish, jumladan maktablar va universitetlar faoliyatini to‘xtatish kabi choralar muhokama qilinmoqda. Vazirlar mahkamasi matbuot kotibi bu vaziyatni milliy muammo sifatida baholab, insonparvarlik falokatiga aylanishi mumkinligini ogohlantirdi.
Mutaxassislarning fikricha, inqirozning asosiy sabablari uzoq yillik qurg‘oqchilik va suv resurslaridan noto‘g‘ri foydalanishdir. Ayniqsa, Islom Respublikasi rahbariyati ekologik muammolarga e’tibor berish o‘rniga qurolli guruhlarni moliyalashtirishga ustuvorlik bergan.
Bu esa suv tanqisligi muammosining chuqurlashishiga sabab bo‘lgan. Ekologlar va jamoatchilik Eron suv inqirozining kelajagi va uni bartaraf etish bo‘yicha aniq chora-tadbirlar qabul qilinishini katta xavotir bilan kuzatmoqda.
Ushbu muammo yanada yomonlashishi va aholining hayotiga katta ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Shu bois, samarali va tezkor yechimlar ishlab chiqilishi muhim hisoblanadi.

Иран объявил чрезвычайное положение из-за нехватки воды
Многие реки и водохранилища пересохли, 80 процентов водохранилищ практически опустошены. Эта ситуация приводит к ухудшению экологической обстановки в стране и создает риск гуманитарной катастрофы.
Правительство вынуждено принимать чрезвычайные меры. По официальным данным, в Тегеране и более чем 50 крупных городах введены ограничения на водоснабжение.
В некоторых регионах водоснабжение прерывается на срок до 48 часов. Это вызывает недовольство среди населения, и многие вынуждены переезжать на север, к побережью Каспийского моря.
Президент Масуд Пезешкиан впервые открыто заявил о возможности переноса столицы, подчеркнув, что нехватка воды в Тегеране является серьезной проблемой. Правительство рассматривает нетрадиционные меры против водного кризиса.
Обсуждаются такие меры, как сокращение рабочей недели, переход на удаленный режим работы и временное закрытие Тегерана, включая приостановку работы школ и университетов. Пресс-секретарь кабинета министров оценил эту ситуацию как национальную проблему и предупредил, что она может перерасти в гуманитарную катастрофу.
По мнению специалистов, основными причинами кризиса являются многолетняя засуха и неправильное использование водных ресурсов. Особенно руководство Исламской Республики отдало приоритет финансированию вооруженных групп вместо того, чтобы обращать внимание на экологические проблемы.
Это привело к углублению проблемы нехватки воды. Экологи и общественность с большим беспокойством следят за будущим водного кризиса в Иране и за тем, будут ли приняты конкретные меры для его устранения.
Эта проблема может еще больше усугубиться и оказать значительное влияние на жизнь населения. Поэтому важно разработать эффективные и оперативные решения.