Isroil armiyasida G‘azo urushi bo‘yicha shubhalar oshmoqda
So‘nggi oylar davomida Isroil armiyasida G‘azo urushiga bo‘lgan munosabatlarda sezilarli o‘zgarish yuz berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Telegraph nashri tarqatgan ma’lumotlarga ko‘ra, zahiradagi askarlar va zobitlarning ayrimlari operatsiyalarning ma’nosizligi haqida shubha bildirayotir. Ular shaxsiy qarashlari, gumanitar vaziyatning og‘irlashuvi va davlat siyosatidagi ziddiyatlar sababli xizmatga qaytishni rad etmoqda.
Xususan, zahiradagi kapitan Ron Finer armiyaga chaqiriqqa bormagani uchun qamaldi va hukumatning urushni to‘xtatmaslik uchun barcha imkoniyatlardan foydalanishini tanqid qildi. Uning kabi harbiy chaqiruvni e’tiborsiz qoldirganlar soni ortib bormoqda.
Isroilning yuqori martabali zobitlari – generallar Assaf Orion va Eyal Zamir fikricha, harbiy maqsadlar aniq yo‘qolgan, amaliyotlar esa siyosiy manfaatlarga xizmat qilmoqda. Bir qator sobiq va amaldagi ofitserlar ham operatsiyaning strategik natijasiga ishonmay, harbiy harakatlarning samaradorligi pasayganini ta’kidlamoqda.
Bunday sharoitda xalqaro maydonda gumanitar inqirozga e’tibor kuchaydi. Ko‘plab ekspertlar mojaroning kelajakda qanday yechim topishi mumkinligini muhokama qilmoqda.
Isroil jamiyati va armiyasida G‘azo urushi bo‘yicha fikrlar va umidlar tobora qarama-qarshi tus olmoqda. Ekspertlar va kuzatuvchilar bu jarayonlarning qanday yakun topishini, amaldagi harbiy va siyosiy qarorlar Isroil kelajagiga qanday ta’sir qilishini katta qiziqish bilan kuzatmoqda.

В армии Израиля растут сомнения по поводу войны в Газе
В последние месяцы в Израильской армии произошли значительные изменения в отношении к войне в Газе. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно данным, распространенным изданием Telegraph, некоторые резервисты и офицеры выражают сомнения в бессмысленности операций. Они отказываются возвращаться на службу из-за личных взглядов, ухудшения гуманитарной ситуации и противоречий в государственной политике.
В частности, резервный капитан Рон Файнер был арестован за то, что не явился по призыву в армию, и критиковал правительство за использование всех возможностей, чтобы не остановить войну. Число тех, кто игнорирует военный призыв, продолжает расти.
Высокопоставленные офицеры Израиля – генералы Ассаф Орион и Эяль Замир считают, что военные цели четко утрачены, а операции служат политическим интересам. Ряд бывших и действующих офицеров также подчеркивают, что не верят в стратегический результат операции и эффективность военных действий снижается.
В таких условиях на международной арене усиливается внимание к гуманитарному кризису. Многие эксперты обсуждают, какие решения могут быть найдены в будущем для разрешения конфликта.
В израильском обществе и армии мнения и надежды по поводу войны в Газе становятся все более противоречивыми. Эксперты и наблюдатели с большим интересом следят за тем, как завершатся эти процессы и как действующие военные и политические решения повлияют на будущее Израиля.