Tramp Putinga urushni to‘xtatish uchun 10 kun berdi
AQSh prezidenti Donald Tramp Rossiya prezidenti Vladimir Putinga urushni yakunlash uchun 10 kunlik aniq muhlat berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Tramp Oq uy matbuot xizmati orqali ma’lum qildi. Prezidentning ta’kidlashicha, agar yaqin 10 kun ichida tinchlik kelishuvi imzolansa, urush to‘xtatiladi.
Aks holda, AQSh Rossiyaga nisbatan yangi bojlar va ikkilamchi sanksiyalarni joriy etishga majbur bo‘ladi. Trampning so‘zlariga ko‘ra, bu choralar Rossiya iqtisodiyotiga qanday ta’sir qilishi hozircha aniq emas, biroq Vashington keskin va qat’iy pozitsiyada turibdi.
Shuningdek, Tramp yangi sanksiyalar va iqtisodiy cheklovlar yaqin kunlarda boshlanishi mumkinligini bildirdi. U bu jarayon xomashyo bozorlariga qanday ta’sir ko‘rsatishi uni xavotirga solmasligini qo‘shimcha qildi.
AQSh prezidenti muhlat bugundan boshlanganini va Rossiyaning 10 kun ichida aniq qaror qabul qilishi zarurligini ta’kidladi. 28 iyul kuni Tramp Istanbuldagi muzokaralardan norozi ekanini, Rossiya va Ukraina o‘rtasida oldinga siljish bo‘lmayotganini ma’lum qildi.
Shu sababli, Rossiya bilan biznes aloqalarini davom ettirayotgan davlatlar yangi sanksiyalarga duch kelishi mumkinligi haqida ogohlantirdi. Eslatib o‘tish joizki, Tramp ilgari 14 iyul kuni Rossiyaga 50 kunlik muhlat bergan, shuningdek Ukrainaga yangi qurollar yetkazib berish va’dasini bildirgan edi.
Ammo endi bu muddat 10 kunga qisqartirildi. Dunyo jamoatchiligi Vashingtonning keyingi qadamlarini va Moskva hamda Kiyev o‘rtasida urushni to‘xtatish borasidagi voqealarni diqqat bilan kuzatmoqda.

Трамп дал Путину 10 дней на прекращение войны
Президент США Дональд Трамп дал президенту России Владимиру Путину 10 дней на завершение войны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом Трамп сообщил через пресс-службу Белого дома. По словам президента, если в ближайшие 10 дней будет подписано мирное соглашение, война прекратится.
В противном случае США будут вынуждены ввести новые тарифы и вторичные санкции против России. По словам Трампа, пока неясно, как эти меры повлияют на экономику России, однако Вашингтон занимает жесткую и решительную позицию.
Также Трамп сообщил, что новые санкции и экономические ограничения могут начаться в ближайшие дни. Он добавил, что его не беспокоит, как этот процесс повлияет на рынки сырья.
Президент США подчеркнул, что срок начался с сегодняшнего дня и Россия должна принять четкое решение в течение 10 дней. 28 июля Трамп заявил, что недоволен переговорами в Стамбуле и что между Россией и Украиной нет продвижения.
По этой причине страны, продолжающие бизнес-связи с Россией, могут столкнуться с новыми санкциями. Напоминаем, что ранее Трамп дал России 50 дней на выполнение условий, а также пообещал предоставить Украине новые вооружения.
Однако теперь этот срок сокращен до 10 дней. Мировое сообщество внимательно следит за следующими шагами Вашингтона и событиями по прекращению войны между Москвой и Киевом.