Avstraliya 16 yoshgacha ijtimoiy tarmoqlarni taqiqlaydi
Avstraliya hukumati 16 yoshgacha bo‘lgan bolalar uchun ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishni taqiqlovchi dunyodagi birinchi qonunni joriy qilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qonun doirasida TikTok, Instagram, Facebook, Snapchat, X (sobiq Twitter) va YouTube platformalarida 16 yoshdan kichiklar akkaunt ochishi taqiqlanadi. Qonun 2025-yilning dekabr oyidan kuchga kiradi.
Foydalanuvchilar video ko‘rish imkoniyatiga ega bo‘ladi, ammo ro‘yxatdan o‘tish, izoh qoldirish yoki video joylash taqiqlanadi. Google kompaniyasiga tegishli YouTube platformasi bu qarorga qarshi chiqdi va o‘zini ijtimoiy tarmoq emas, balki bolalarga foydali kontent taklif qiluvchi xizmat deb ta’kidladi.
Shu bilan birga, Avstraliya xavfsizlik komissari YouTube platformasini zararli kontent ko‘p uchraydigan joy sifatida baholab, taqiqni qo‘llab-quvvatladi. Avstraliya bosh vaziri Entoni Albanese bu chorani ijtimoiy tarmoqlarning bolalarga salbiy ta’sirini kamaytirishga qaratilgan muhim qadam deb atadi.
Aloqa vaziri Anika Uells esa bu qarorni bolalar sog‘lig‘i uchun olib borilayotgan kurash sifatida ko‘rsatdi. Yangi qonunga rioya qilmagan texnologik kompaniyalar 50 million Avstraliya dollarigacha jarimaga tortilishi mumkin.
Shuningdek, ular mavjud akkauntlarni o‘chirish, yangi ro‘yxatdan o‘tishni to‘xtatish va cheklovlarni buzadigan harakatlarga barham berishi talab etiladi. Bu qonun bolalar xavfsizligini ta’minlash va ularni zararli ta’sirlardan himoya qilishga qaratilgan muhim chora hisoblanadi.

Австралия запрещает социальные сети до 16 лет
Австралийское правительство вводит первый в мире закон, запрещающий использование социальных сетей для детей до 16 лет. Об этом сообщает Zamin.uz.
В рамках этого закона запрещается создание аккаунтов на платформах TikTok, Instagram, Facebook, Snapchat, X (бывший Twitter) и YouTube для лиц младше 16 лет. Закон вступит в силу в декабре 2025 года.
Пользователи смогут просматривать видео, однако регистрация, оставление комментариев или загрузка видео будет запрещена. Платформа YouTube, принадлежащая компании Google, выступила против этого решения и подчеркнула, что она не является социальной сетью, а сервисом, предлагающим полезный контент для детей.
В то же время австралийский комиссар по безопасности оценил платформу YouTube как место, где часто встречается вредный контент, и поддержал запрет. Премьер-министр Австралии Энтони Албанс отметил, что эта мера является важным шагом к снижению негативного влияния социальных сетей на детей.
Министр связи Аника Уэллс представила это решение как борьбу за здоровье детей. Технологические компании, не соблюдающие новый закон, могут быть оштрафованы на сумму до 50 миллионов австралийских долларов.
Кроме того, от них требуется удалить существующие аккаунты, остановить новую регистрацию и прекратить действия, нарушающие ограничения. Этот закон является важной мерой, направленной на обеспечение безопасности детей и защиту их от вредного влияния.