Rossiyaning hujumida Zaporijjiya qamoqxonasida 16 halok bo‘ldi
Rossiyaning 29-iyul kechasi va erta tongda Ukrainaga uyushtirgan havo hujumlari oqibatida kamida 25 kishi halok bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Eng katta zarba Zaporijjiya viloyatidagi Bilenke qamoqxonasiga yetkazildi. Ushbu hujumda 16 nafar mahbus halok bo‘lgan, 50 dan ortiq kishi jarohat olgan.
Adliya vazirligi ma’lumotiga ko‘ra, qamoqxona hududiga to‘rtta bomba tushgan, ovqatlanish zali, boshqaruv binosi va karantin hududi vayron qilingan. Jarohatlangan 44 kishi shifoxonaga yotqizildi.
Ukraina inson huquqlari bo‘yicha komissari qamoqxonani nishonga olishni xalqaro gumanitar huquqning jiddiy buzilishi deb baholadi. Xarkiv viloyatida gumanitar yordam olish uchun yig‘ilgan odamlarga raketa hujumi uyushtirilib, besh kishi halok bo‘ldi.
Dnipropetrovsk viloyatida esa shifoxonaga tushgan raketa uch kishining, jumladan, 23 yoshli homilador ayolning hayotiga zomin bo‘ldi. Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy Rossiyani tinchlikka majburlash uchun qat’iy sanksiyalar zarurligini ta’kidladi.
U ushbu hujumlar sulh o‘rnatilishi mumkin bo‘lgan paytda sodir bo‘layotganini bildirdi. Shu bilan birga, AQSh sobiq prezidenti Donald Tramp Rossiyaga sulhga kelish uchun 8-avgustgacha muhlat berganini ma’lum qildi.
Aks holda, keng qamrovli iqtisodiy sanksiyalar joriy etilishi mumkinligi haqida ogohlantirdi. Rossiya hujumlardan so‘ng Ukraina hududlariga chuqurroq kirib borganini aytmoqda.
Moskva Malivka qishlog‘ini egallaganini bildirgan bo‘lsa-da, Kiyev bu da’volarni rad etdi. Holat keskinligicha qolmoqda va xalqaro hamjamiyat vaziyatni diqqat bilan kuzatmoqda.

В результате атаки России в запорожской тюрьме погибли 16 человек
В результате воздушных атак, организованных Россией на Украину в ночь с 29 июля и ранним утром, погибли как минимум 25 человек. Об этом сообщает Zamin.uz.
Наибольший удар был нанесен по тюрьме в Запорожской области в Биленко. В этой атаке погибли 16 заключенных, более 50 человек получили ранения.
По данным Министерства юстиции, на территорию тюрьмы упало четыре бомбы, разрушены столовая, административное здание и карантинная зона. 44 раненых были госпитализированы.
Уполномоченный по правам человека Украины оценил атаку на тюрьму как серьезное нарушение международного гуманитарного права. В Харьковской области ракета ударила по людям, собравшимся за гуманитарной помощью, в результате чего погибли пять человек.
В Днепропетровской области ракета, попавшая в больницу, стала причиной смерти трех человек, включая 23-летнюю беременную женщину. Президент Украины Владимир Зеленский подчеркнул необходимость жестких санкций для принуждения России к миру.
Он отметил, что эти атаки происходят в то время, когда может быть достигнуто перемирие. В то же время бывший президент США Дональд Трамп сообщил, что дал России срок до 8 августа для достижения мира.
В противном случае он предупредил о возможности введения широкомасштабных экономических санкций. Россия утверждает, что после атак углубилась на территорию Украины.
Хотя Москва заявила о захвате села Маливка, Киев опроверг эти утверждения. Ситуация остается напряженной, и международное сообщество внимательно следит за развитием событий.