Kamchatkada 8,8 magnitudali zilzila yuz berdi
2025-yil 30-iyul kuni Rossiyaning Uzoq Sharqidagi Kamchatka yarimoroli yaqinida kuchli zilzila yuz berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Magnitudasi 8,8 bo‘lgan ushbu tabiiy ofat natijasida bir nechta binolar zarar ko‘rdi, ayrim odamlar jarohatlandi. Yaponiyada esa tsunamiga qarshi ogohlantirish e’lon qilindi va evakuatsiya ishlari boshlandi.
Kamchatka gubernatori Vladimir Solodov bu zilzilani oxirgi o‘n yillikdagi eng kuchli zilzila deb atadi. Mahalliy rasmiylar ma’lumotiga ko‘ra, yer silkinishi oqibatida Kamchatka sohillarida 3-4 metrlik to‘lqinlar, ya’ni tsunamilar yuzaga keldi.
Tinch okeani mintaqasidagi boshqa davlatlarga ham ogohlantirishlar yuborildi. Yaponiyaning sohil hududlarida tsunamiga qarshi favqulodda chora-tadbirlar ko‘rildi.
Ba’zi shahar aholisini xavfsiz hududlarga ko‘chirish ishlari amalga oshirildi. 2011-yilda yuz bergan atom fojiasi joyi bo‘lgan Fukusima atom elektr stansiyasi ham evakuatsiya qilindi, ammo hozircha yirik talafotlar yoki radiatsiya tarqalishi haqida ma’lumot yo‘q.
Havayi orollari va AQShning Tinch okeani sohillarida ham favqulodda choralar ko‘rildi. AQSh Prezidenti Donald Tramp odamlarni xavfli tsunamiga tayyor bo‘lishga chaqirdi.
Rossiya Favqulodda vaziyatlar vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, Kamchatka portlari va zavodlarida to‘lqinlar zarar yetkazgan. Bolalar bog‘chasi ham shikastlangan, biroq ommaviy talafotlar yo‘q.
Sog‘liqni saqlash boshqarmasi bir nechta odam tibbiy yordamga murojaat qilganini bildirdi. Kamchatka mintaqasi Tinch okeanining “Olov halqasi” deb ataluvchi hududida joylashgan bo‘lib, bu yerda kuchli zilzilalar va vulqonlar tez-tez sodir bo‘ladi.

В Камчатке произошло землетрясение магнитудой 8,8
30 июля 2025 года в России, недалеко от полуострова Камчатка на Дальнем Востоке, произошло сильное землетрясение. Об этом сообщает Zamin.uz.
В результате этого природного бедствия магнитудой 8,8 несколько зданий получили повреждения, некоторые люди были травмированы. В Японии было объявлено предупреждение о цунами и начались работы по эвакуации.
Губернатор Камчатки Владимир Солодов назвал это землетрясение самым сильным за последнее десятилетие. По данным местных властей, в результате подземных толчков на побережье Камчатки возникли волны высотой 3-4 метра, то есть цунами.
Предупреждения были направлены и другим государствам в регионе Тихого океана. В прибрежных районах Японии были приняты экстренные меры против цунами.
Некоторые жители городов были перемещены в безопасные зоны. Эвакуация также была проведена на атомной электростанции Фукусима, месте атомной катастрофы 2011 года, однако на данный момент нет информации о крупных разрушениях или распространении радиации.
На Гавайских островах и побережье США также были приняты экстренные меры. Президент США Дональд Трамп призвал людей быть готовыми к опасному цунами.
По данным Министерства чрезвычайных ситуаций России, волны нанесли ущерб портам и заводам Камчатки. Также пострадал детский сад, однако массовых разрушений нет.
Управление здравоохранения сообщило, что несколько человек обратились за медицинской помощью. Камчатский регион расположен в зоне Тихого океана, известной как "Огненное кольцо", где часто происходят сильные землетрясения и извержения вулканов.