Suriya janubidagi vaziyat yanada murakkablashdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Isroil harbiy-havo kuchlari Al-Suvayda viloyatida aniq maqsadli zarba berdi, deb xabar qilindi. Ushbu zarbalar viloyat markazining chekka hududlari va Rima-Xazem qishlog‘iga qaratilgan.
Hujum natijasida asosan Suriya hukumati qo‘shinlari va arab qabilalarining qurolli guruhlari joylashgan punktlar vayron bo‘ldi. Al-Suvaydadagi vaziyat uzoq vaqtdan beri tarangligicha qolmoqda.
Badaxil va druz qabilalari o‘rtasida qurolli to‘qnashuvlar davom etmoqda, bu esa yangi qurbonlar va tinch aholiga xavf tug‘dirmoqda. Mahalliy manbalarga ko‘ra, hududdagi qurolli guruhlar o‘z ta’sirini saqlab qolishga harakat qilmoqda, bu esa tinchlik o‘rnatilishiga to‘sqinlik qilmoqda.
Shu bilan birga, Parijda o‘tkazilgan muzokaralardan so‘ng Isroil va Suriya rasmiylari Al-Suvayda masalasini AQSh vositachiligida hal qilishga kelishib oldi. Amerikalik tomon endi hududdagi kelishuv shartlarining bajarilishini nazorat qilmoqda.
Muhim jihatlardan biri — kelishuvga ko‘ra, druz qishloqlaridan tashqari barcha qabila va jamoat xavfsizligi kuchlari hududdan chiqarilishi belgilangan. Bu esa qurolli to‘qnashuvlarni kamaytirish va tinchlikni tiklashga qaratilgan.
So‘nggi voqealar jamoatchilikda keng aks-sado berdi va mintaqadagi barqarorlik masalasi yana muhim mavzuga aylandi. Siyosiy tahlilchilar Al-Suvaydadagi vaziyat qanday rivojlanishini hamda kelishuvlarning samara berishini diqqat bilan kuzatmoqda.
Yaqin kelajakda hududdagi xavfsizlik, tinchlik va mintaqaviy barqarorlik darajasi asosiy masala bo‘lib qolmoqda.

Израиль нанес удар по провинции Аль-Сувайда
Израильские военно-воздушные силы нанесли точечный удар по провинции Ас-Сувейда. Эти удары были направлены на окраины административного центра провинции и деревню Рима-Хазем.
В результате атаки были разрушены пункты, где в основном размещены войска сирийского правительства и вооруженные группы арабских племен. Ситуация в Ас-Сувейде остается напряженной на протяжении длительного времени.
Продолжаются вооруженные столкновения между племенами Бадахил и друзы, что создает новые жертвы и угрожает мирному населению. По местным источникам, вооруженные группы в регионе пытаются сохранить свое влияние, что препятствует установлению мира.
В то же время после переговоров, проведенных в Париже, официальные лица Израиля и Сирии договорились решить вопрос Ас-Сувейды при посредничестве США. Американская сторона теперь контролирует выполнение условий соглашения в регионе.
Одним из важных аспектов является то, что согласно соглашению, все силы безопасности племен и общин, кроме друзских деревень, должны быть выведены из региона. Это направлено на снижение вооруженных столкновений и восстановление мира.
Недавние события вызвали широкий общественный резонанс, и вопрос стабильности в регионе снова стал важной темой. Политические аналитики внимательно следят за тем, как будет развиваться ситуация в Ас-Сувейде и насколько эффективными окажутся соглашения.
В ближайшем будущем уровень безопасности, мира и региональной стабильности остается основной проблемой.