Netanyahu G‘azoni bosqichma-bosqich anneksiya qiladi
Isroil hukumati G‘azo sektorining kelajagi va mintaqadagi vaziyat bo‘yicha jiddiy siyosiy munozaralar olib bormoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Haaretz gazetasining xabariga ko‘ra, bosh vazir Binyamin Netanyahu harbiy-siyosiy vazirlar mahkamasiga G‘azo sektorini bosqichma-bosqich to‘liq anneksiya qilish rejasini taqdim etishga tayyorlanmoqda. Nashrning ishonchli manbalari bu ma’lumotni tasdiqlamoqda.
Rasmiy manbalarga ko‘ra, Isroil hukumati HAMASga otishmani to‘xtatish uchun bir necha kunlik muhlat bermoqda. Agar bu shart qabul qilinmasa, avvalo bufer zonasidagi hududlar, so‘ngra esa Sderot va Ashkelon shaharlariga tutash G‘azoning shimoliy qismi anneksiya qilinadi.
Jarayon butun hudud to‘liq qo‘shib olinmaguncha bosqichma-bosqich davom ettiriladi. Netanyahu bu strategik qarorni Amerika Qo‘shma Shtatlarining sobiq prezidenti Donald Tramp ma’muriyati tomonidan qo‘llab-quvvatlanganini ta’kidlagan.
Shuningdek, moliya vaziri va o‘ng qanot siyosatchisi Betsalel Smotrich ushbu reja amalga oshirilsa, hukumatda qolishga tayyorligini bildirgan. Oldinroq Smotrich va milliy xavfsizlik vaziri Itamar Ben-Gvir HAMAS butunlay bartaraf etilmasdan otash to‘xtatilsa, hukumatni tark etish va koalitsiyani buzish bilan tahdid qilgan edi.
The Times of Israel gazetasining xabar berishicha, 12-kanal televideniyesi ma’lumotlariga ko‘ra, Isroil vazirlar mahkamasida G‘azo sektorini to‘liq bosib olish yoki shaharlarni blokadaga olish bo‘yicha bir nechta variantlar muhokama qilinmoqda. So‘nggi qisqartirilgan formatdagi majlisda aynan bu masalalar birinchi o‘rinda ko‘rib chiqilgan.
Mintaqadagi vaziyat keskinlashar ekan, Isroilning bunday strategik qadamlari nafaqat mamlakat ichida, balki xalqaro maydonda ham keng muhokama va bahslarga sabab bo‘lmoqda. Ekspertlar va siyosiy kuzatuvchilar ushbu jarayonlarning yakuni va mintaqadagi o‘zgarishlarni diqqat bilan kuzatmoqda.

Нетаньяху Газу поэтапно аннексирует
Израильское правительство проводит серьезные политические дискуссии о будущем сектора Газа и ситуации в регионе. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации газеты Haaretz, премьер-министр Биньямин Нетаньяху готовится представить военному и политическому кабинету план поэтапной полной аннексии сектора Газа. Надежные источники издания подтверждают эту информацию.
Согласно официальным источникам, израильское правительство предоставляет ХАМАСу несколько дней для прекращения огня. Если это условие не будет принято, в первую очередь будут аннексированы территории буферной зоны, а затем северная часть Газы, прилегающая к городам Сдерот и Ашкелон.
Процесс будет продолжаться поэтапно, пока вся территория не будет полностью присоединена. Нетаньяху подчеркнул, что это стратегическое решение поддержано администрацией бывшего президента США Дональда Трампа.
Кроме того, министр финансов и политик правого крыла Бецалель Смотрич заявил, что он готов остаться в правительстве, если этот план будет реализован. Ранее Смотрич и министр национальной безопасности Итмар Бен-Гвир угрожали покинуть правительство и разрушить коалицию, если огонь не будет прекращен до полного устранения ХАМАСа.
По информации газеты The Times of Israel, согласно данным телеканала 12, в израильском кабинете министров обсуждаются несколько вариантов полной оккупации сектора Газа или блокады городов. На последнем сокращенном заседании именно эти вопросы были рассмотрены в первую очередь.
Ситуация в регионе обостряется, и такие стратегические шаги Израиля вызывают широкие обсуждения и споры как внутри страны, так и на международной арене. Эксперты и политические наблюдатели внимательно следят за итогами этих процессов и изменениями в регионе.