Malta davlati O‘rta Yer dengizi sohilida joylashgan bo‘lib, xalqaro siyosatda muhim qaror qabul qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakat bosh vaziri Robert Abela 29 iyul kuni o‘zining rasmiy bayonotida, sentyabr oyida BMT Bosh Assambleyasi doirasida Falastin davlatini rasman tan olish niyatida ekanini ma’lum qildi. Bu haqda Reuters agentligi xabar berdi.
Mazkur qaror Yevropa siyosiy maydonida keng muhokamalarga sabab bo‘ldi. Buyuk Britaniya bosh vaziri Keyr Starmerning shunga o‘xshash bayonotidan so‘ng, Fransiya tomonidan ham Falastinni tan olish rejasi e’lon qilingan edi.
Shundan keyin Malta ham o‘z pozitsiyasini ochiq bildirgan holda, Yaqin Sharqda barqaror tinchlik yo‘lida sa’y-harakatlarni qo‘llab-quvvatlashga sodiqligini ta’kidladi. Reutersning yozishicha, Malta hukumati ilgari ichki siyosiy bosimlar ostida Falastinni tan olishga chaqirilgan.
Iyul oyida mamlakatdagi markaz-o‘ng muxolifati hukumatdan tezkor qaror qabul qilishni talab qilgan edi. Malta tarixi davomida falastinliklar manfaatlarini himoya qilgan va ikki davlatli yechim tarafdori bo‘lgan.
Falastinni tan olish rejasi ilk bor may oyida e’lon qilingan, biroq BMT konferensiyasi boshqa sanaga ko‘chirilgani sababli, qaror sentyabr oyiga qoldirildi. Shuningdek, 2024 yil may oyida Irlandiya, Norvegiya va Ispaniya ham Falastinni mustaqil davlat sifatida rasman tan olgan edi.
Maltaning bu qadami xalqaro siyosiy sahnada yangi o‘zgarishlarga olib kelishi kutilmoqda. Siyosiy kuzatuvchilar va ekspertlar bu qarorning Yaqin Sharqdagi tinchlik jarayoni hamda xalqaro munosabatlarga qanday ta’sir ko‘rsatishini diqqat bilan kuzatmoqda.
Malta o‘z nufuzi va qat’iy pozitsiyasi bilan mintaqaning kelajagiga ta’sir qiluvchi muhim ishtirokchiga aylanmoqda.

Мальта в сентябре официально признает Палестину
Государство Мальта расположено на побережье Средиземного моря и приняло важное решение в международной политике. Об этом сообщает Zamin.uz.
Премьер-министр страны Роберт Абела 29 июля в своем официальном заявлении сообщил о намерении официально признать государство Палестина в сентябре в рамках Генеральной Ассамблеи ООН. Об этом сообщило агентство Reuters.
Это решение вызвало широкие обсуждения на европейской политической арене. После аналогичного заявления премьер-министра Великобритании Кира Стармера, Франция также объявила о плане признания Палестины.
После этого Мальта открыто заявила о своей позиции, подчеркнув свою приверженность поддержке усилий по достижению стабильного мира на Ближнем Востоке. По данным Reuters, правительство Мальты ранее подвергалось внутреннему политическому давлению с призывами признать Палестину.
В июле центристская и правая оппозиция в стране требовала от правительства быстрого принятия решения. На протяжении своей истории Мальта защищала интересы палестинцев и выступала за решение в виде двух государств.
План признания Палестины был объявлен впервые в мае, однако из-за переноса конференции ООН на другую дату решение было отложено до сентября. Также в мае 2024 года Ирландия, Норвегия и Испания официально признали Палестину как независимое государство.
Этот шаг Мальты ожидается как способствующий новым изменениям на международной политической арене. Политические наблюдатели и эксперты внимательно следят за тем, как это решение повлияет на мирный процесс на Ближнем Востоке и международные отношения.
Мальта становится важным участником, влияющим на будущее региона благодаря своему влиянию и твердой позиции.