Isroil G‘azo anneksiyasini siyosiy bosim uchun ishlatmoqda
So‘nggi kunlarda G‘azo sektorini anneksiya qilish haqidagi xabarlar xalqaro siyosat maydonida keng muhokamalarga sabab bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Isroilning nufuzli Haaretz nashri yuqori lavozimdagi hukumat manbalariga tayangan holda, bu harakat amalda qabul qilingan qaror emas, balki muzokaralarda XAMASga bosim o‘tkazish uchun qo‘llanilayotgan taktika ekanligini ma’lum qildi. Ma’lumotlarga ko‘ra, G‘azoning anneksiya qilinishi masalasi jamoatchilikka e’lon qilinganidan so‘ng, aslida muzokaralarni qayta boshlash va XAMASni o‘t ochishni to‘xtatishga rozi qilish maqsadida ko‘tarilgan.
Bu siyosiy bosimni kuchaytirish uchun ishlatilayotgan vosita hisoblanadi. Avvalroq, ABC telekanali ham o‘z manbalariga tayangan holda, agar XAMAS yangi o‘t ochishni to‘xtatish rejasi bo‘yicha kelishuvga kelmasa, Isroil bosh vaziri G‘azo sektorini anneksiya qilish imkoniyatini ko‘rib chiqayotganini xabar qilgan edi.
Siyosiy tahlilchilar ushbu vaziyatni amaliy qadamdan ko‘ra, strategik bosim va diplomatik manevr sifatida baholamoqda. Yaqin kunlarda muzokaralar qanday rivojlanishi va G‘azo taqdiri bo‘yicha qaysi qaror qabul qilinishi jamoatchilik tomonidan diqqat bilan kuzatilmoqda.
Mintaqadagi vaziyat murakkablashgan, har bir siyosiy signal katta ahamiyatga ega bo‘lmoqda. Isroil va XAMAS o‘rtasidagi kelishuv masalasi hali hal etilmagan, G‘azo anneksiyasi haqidagi xabarlar esa siyosiy tortishuvlarda yangi bosim vositasi sifatida namoyon bo‘lmoqda.

Израиль использует аннексию Газы для политического давления
В последние дни сообщения об аннексии сектора Газа вызвали широкие обсуждения на международной политической арене. Об этом сообщает Zamin.uz.
Израильское авторитетное издание Haaretz, ссылаясь на высокопоставленные источники в правительстве, сообщило, что этот шаг не является фактически принятым решением, а представляет собой тактику, используемую для оказания давления на ХАМАС в ходе переговоров. Согласно информации, вопрос аннексии Газы был поднят после того, как он был объявлен общественности, с целью фактически возобновить переговоры и заставить ХАМАС согласиться на прекращение огня.
Это средство, используемое для усиления политического давления. Ранее телеканал ABC также, ссылаясь на свои источники, сообщал, что если ХАМАС не достигнет соглашения по новому плану прекращения огня, премьер-министр Израиля рассматривает возможность аннексии сектора Газа.
Политические аналитики оценивают эту ситуацию как стратегическое давление и дипломатический маневр, а не как практический шаг. В ближайшие дни общественность внимательно следит за тем, как будут развиваться переговоры и какое решение будет принято относительно судьбы Газы.
Ситуация в регионе усложняется, каждый политический сигнал приобретает большое значение. Вопрос о соглашении между Израилем и ХАМАСом еще не решен, а сообщения об аннексии Газы проявляются как новое средство давления в политических спорах.