30 iyul kuni Kamchatka yarimorolida so‘nggi 73 yil ichida qayd etilgan eng kuchli zilzila yuz berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
RIA Novosti agentligining ma’lumotlariga ko‘ra, tabiiy ofatning magnitudasi 8,7 ballgacha yetgan. Bu zilzila nafaqat Rossiyaning sharqiy hududlariga, balki Yaponiya, Gavayi va Chili kabi mintaqalarga ham jiddiy xavf solmoqda.
Zilzilaning epitsentri Kamchatka o‘lkasida joylashgan bo‘lib, u yer ostidagi silkinishlar bilan birga yo‘l-transport infratuzilmasiga ham zarar yetkazdi. Xususan, “Yelizovo” xalqaro aeroportida shift panellari yiqilib, yo‘lovchilar jarohat oldi.
Ko‘plab odamlar shoshilinch tarzda xavfsiz joyga, masalan, stollar ostiga panoh topishga majbur bo‘ldi. Bir ayol boshidan jarohat olgani tasdiqlandi.
Mutaxassislar zilzila faolligining kamida bir oy davom etishi mumkinligini ta’kidlamoqda. Shu sababli Kuril orollarida tsunami xavfi e’lon qilindi.
Yaponiya meteorologiya agentligi o‘zining sohilbo‘yi hududlarida ogohlantirish berdi. Shuningdek, mamlakat shimoli-sharqida Shinkansen tezyurar poyezdlari vaqtincha to‘xtatildi, ayrim hududlarda esa aholi evakuatsiya qilinmoqda.
Gavayi va Chilida ham tsunami xavfi haqida ogohlantirish sirenalari yoqildi. Tabiiy ofatdan so‘ng O‘zbekistonning Vladivostokdagi Bosh konsulxonasi rasmiy bayonot bilan chiqdi.
Unda zilzila vaqtida o‘zbekistonliklar orasida jabrlanganlar yo‘qligi ma’lum qilindi. Shu bilan birga, Kamchatka va Sakhalindagi vatandoshlarimizga mahalliy favqulodda vaziyat xizmatlari ko‘rsatmalariga qat’iy rioya qilish, osoyishtalikni saqlash va zarurat paytida quyidagi telefon raqamlari orqali Bosh konsulxonaga murojaat qilish tavsiya etildi: +7 (423) 260-48-00 va +7 (902) 078-70-07.
Kamchatkadagi zilzila nafaqat mahalliy aholini, balki butun dunyo hamjamiyatini xavotirga soldi. Bu voqea tabiiy ofatlar oldini olish, to‘g‘ri va tezkor axborot yetkazish hamda inson xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha tayyorgarlikni kuchaytirish zarurligini yana bir bor ko‘rsatdi.
Mutaxassislar qo‘shimcha silkinishlar ehtimoli borligini ma’lum qilmoqda. Shuning uchun mahalliy aholi va sayyohlardan ehtiyot choralariga qat’iy rioya qilish, faqat rasmiy ma’lumotlarga tayangan holda harakat qilish so‘ralmoqda.
Hozirda zilzila oqibatida yetkazilgan zarar, ayniqsa infratuzilmaga kelgan yo‘qotishlar aniqlanmoqda. Shuningdek, “Aeroflot” va boshqa aviakompaniyalar ushbu yo‘nalishdagi parvozlarni vaqtincha to‘xtatgani haqida xabarlar tarqaldi.
Jahon bo‘ylab kuzatilayotgan geoseysmik faollik insonning tabiatga nisbatan zaifligini yana bir bor eslatmoqda. Kamchatkadagi bu zilzila esa tabiiy ofatlarga doimiy tayyor turish zaruratini ko‘rsatmoqda.

Самое сильное землетрясение за 73 года на Камчатке
30 июля на Камчатском полуострове произошло самое сильное землетрясение за последние 73 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным агентства РИА Новости, магнитуда природной катастрофы достигла 8,7 баллов. Это землетрясение представляет серьезную угрозу не только для восточных регионов России, но и для таких стран, как Япония, Гавайи и Чили.
Эпицентр землетрясения расположен в Камчатском крае, оно также повредило дорожную инфраструктуру. В частности, в международном аэропорту "Елизово" обрушились потолочные панели, и пассажиры получили травмы.
Многие люди были вынуждены срочно искать укрытие в безопасных местах, например, под столами. Подтверждено, что одна женщина получила травму головы.
Специалисты подчеркивают, что сейсмическая активность может продолжаться как минимум месяц. Поэтому на Курильских островах объявлена угроза цунами.
Японское метеорологическое агентство выпустило предупреждение для прибрежных районов. Кроме того, в северо-восточной части страны временно приостановили движение скоростных поездов Shinkansen, а в некоторых районах проводится эвакуация населения.
В Гавайях и Чили также сработали сирены предупреждения о угрозе цунами. После природной катастрофы Генеральное консульство Узбекистана во Владивостоке выпустило официальное заявление.
В нем сообщается, что среди узбеков нет пострадавших. В то же время нашим соотечественникам в Камчатке и Сахалине рекомендовано строго следовать указаниям местных служб чрезвычайных ситуаций, сохранять спокойствие и в случае необходимости обращаться в Генеральное консульство по следующим телефонам: +7 (423) 260-48-00 и +7 (902) 078-70-07.
Землетрясение в Камчатке обеспокоило не только местное население, но и всю мировую общественность. Этот инцидент еще раз продемонстрировал необходимость усиления подготовки к природным катастрофам, правильной и быстрой передачи информации и обеспечения безопасности людей.
Специалисты сообщают о возможности дополнительных толчков. Поэтому местное население и туристов просят строго соблюдать меры предосторожности и действовать, опираясь только на официальные данные.
В настоящее время устанавливаются ущерб, причиненный землетрясением, особенно потери в инфраструктуре. Также поступили сообщения о том, что "Аэрофлот" и другие авиакомпании временно приостановили рейсы по этому направлению.
Наблюдаемая по всему миру геосейсмическая активность еще раз напоминает о уязвимости человека перед природой. Это землетрясение в Камчатке подчеркивает необходимость постоянной готовности к природным катастрофам.