Arktikada oq va qora ayiqlar birga ovlamoqda
Arktikada global isish tufayli ilgari alohida yashagan oq va qora qo‘ng‘ir ayiqlar bir hududda uchrashmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Mutaxassislarning ma’lum qilishicha, endilikda ular hatto birga ov qilishga ham kirishgan. Masalan, qutb ayiqlari va qora qo‘ng‘ir ayiqlar birgalikda kiyik ovlashmoqda.
Bu haqda mashhur polyar tadqiqotchi Vladimir Chukov ma’lumot berdi. Mutaxassislar bunday holatni tabiiy jarayon deb hisoblamoqda.
Bu jarayon nafaqat ekotizimdagi o‘zgarishlarga, balki genetik aloqalarning kuchayishiga ham sabab bo‘lmoqda. Ilmiy tadqiqotlar shuni ko‘rsatdiki, oq ayiqlarning DNKsida qora qo‘ng‘ir ayiqlarga xos genlar mavjud.
Bundan tashqari, gibrid ayiq bolalari ham dunyoga kelganligi aniqlangan. Hozirgi kunda Arktikada haroratning oshishi oqibatida bu ikki tur orasidagi hududiy chegaralar yaqinlashmoqda.
Kelajakda ularning bir-biri bilan uchrashishi va o‘zaro ta’sirlashuvi ko‘payishi kutilmoqda. Bu esa ekotizimda yangi biologik muvozanatning yuzaga kelishiga imkon yaratadi.
Shunday qilib, global isish nafaqat iqlim o‘zgarishlariga, balki hayvonot olamining genetik tarkibiga ham ta’sir ko‘rsatmoqda.

В Арктике белые и черные медведи охотятся вместе
В Арктике из-за глобального потепления белые и черные медведи, которые раньше жили отдельно, встречаются на одной территории. Об этом сообщает Zamin.uz.
Специалисты сообщают, что теперь они даже начали охотиться вместе. Например, белые медведи и черные медведи охотятся на оленей совместно.
Об этом сообщил известный полярный исследователь Владимир Чуков. Специалисты считают такую ситуацию естественным процессом.
Этот процесс приводит не только к изменениям в экосистеме, но и к усилению генетических связей. Научные исследования показали, что в ДНК белых медведей присутствуют гены, характерные для черных медведей.
Кроме того, было установлено, что родились гибридные медвежата. В настоящее время в Арктике из-за повышения температуры приближаются территориальные границы между этими двумя видами.
В будущем ожидается, что их встречи и взаимодействия будут увеличиваться. Это создаст возможность для возникновения нового биологического баланса в экосистеме.
Таким образом, глобальное потепление влияет не только на климатические изменения, но и на генетический состав животного мира.