Misr va davlatlar G‘azoda HAMAS hokimiyatini tugatishni talab qildi
29 iyul kuni Yaqin Sharqdagi mojaroni tugatish va G‘azoda tinchlikni tiklash maqsadida muhim qadam tashlandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Misr, Qatar, Saudiya Arabistoni va Iordaniya rasmiy ravishda HAMAS guruhining G‘azo sektoridagi hokimiyatini tugatishni talab qiluvchi hujjatni imzoladi. Bu haqda dpa axborot agentligi xabar berdi.
Hujjatga shuningdek Buyuk Britaniya, Fransiya, Kanada, Braziliya, Italiya, Ispaniya, Norvegiya va Irlandiya kabi nufuzli davlatlar ham imzo chekdi. Germaniya esa hozircha bu chaqiriqni qo‘llab-quvvatlamayapti.
Yangi hujjatda G‘azodagi vaziyatni barqarorlashtirish va tinchlik o‘rnatish uchun aniq choralar belgilangan. Jumladan, HAMAS eksklavdagi hokimiyatini to‘xtatib, qurollarni xalqaro yordam orqali Falastin ma’muriyatiga topshirishi kerakligi ta’kidlangan.
Hujjatda 2023 yil 7 oktyabrda HAMAS tomonidan Isroilga qilingan hujum qoralangan. Mazkur hujjat Nyu-Yorkda o‘tkazilgan ikki davlat yechimi bo‘yicha xalqaro konferensiyada imzolangan va sentyabr oyiga qadar Birlashgan Millatlar Tashkiloti tomonidan rasman qabul qilinishi kutilmoqda.
Shu vaqtgacha yana bir qancha davlatlar hujjatni qo‘llab-quvvatlashi mumkin. Hujjatda Isroilga nisbatan ham talablar mavjud.
Imzo chekkan davlatlar yahudiy davlatidan G‘azo sektoridagi harbiy harakatlarni va G‘arbiy sohildagi yahudiy ko‘chmanchilar faoliyatini to‘xtatishni so‘ramoqda. Shuningdek, mintaqada BMTning barqarorlashtiruvchi kuchlarini tashkil etish taklifi ham ilgari surilgan.
Yaqin Sharqdagi tinchlik va barqarorlik masalasi xalqaro siyosiy maydonda dolzarb mavzulardan biriga aylandi. Yangi hujjat va unga qo‘shilayotgan davlatlar sonining ortishi tinchlik o‘rnatish borasidagi harakatlarning kuchayishiga ishora qilmoqda.

Египет и государства потребовали прекратить власть ХАМАСа в Газе
29 июля был сделан важный шаг к завершению конфликта на Ближнем Востоке и восстановлению мира в Газе. Об этом сообщает Zamin.uz.
Египет, Катар, Саудовская Аравия и Иордания официально подписали документ, требующий прекратить власть группы ХАМАС в секторе Газа. Об этом сообщает информационное агентство dpa.
Документ также подписали такие авторитетные государства, как Великобритания, Франция, Канада, Бразилия, Италия, Испания, Норвегия и Ирландия. Германия пока не поддерживает этот призыв.
В новом документе определены конкретные меры для стабилизации ситуации в Газе и установления мира. В частности, подчеркивается, что ХАМАС должен прекратить свою власть в анклаве и передать оружие палестинскому руководству через международную помощь.
В документе осуждается нападение ХАМАС на Израиль, совершенное 7 октября 2023 года. Этот документ был подписан на международной конференции по двухгосударственному решению, проведенной в Нью-Йорке, и ожидается, что он будет официально принят Организацией Объединенных Наций до сентября.
До этого времени еще несколько государств могут поддержать документ. В документе также содержатся требования к Израилю.
Подписавшие государства требуют от еврейского государства прекратить военные действия в секторе Газа и деятельность еврейских поселенцев на Западном берегу. Также выдвинуто предложение о создании стабилизирующих сил ООН в регионе.
Вопрос о мире и стабильности на Ближнем Востоке стал одной из актуальных тем на международной политической арене. Новый документ и увеличение числа присоединившихся к нему государств указывают на усиление усилий по установлению мира.