G‘azoda ocharchilikdan 154 kishi halok bo‘ldi
G‘azo Sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, so‘nggi 24 soat ichida G‘azo sektorida ocharchilik sababli kamida yetti kishi vafot etdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Shu bilan birga, 2023 yilda boshlandi Isroil-Hamas mojarosidan beri ochlikdan nobud bo‘lganlar soni 154 nafarga yetdi, ularning 89 nafari bolalar ekani ta’kidlandi. BMT tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan global oziq-ovqat xavfsizligi mutaxassislari G‘azodagi vaziyatni eng og‘ir ssenariy sifatida baholab, ochlik xavfi allaqachon haqiqatga aylanayotganini ogohlantirmoqda.
Isroil tomoni G‘azoga gumanitar yordam kirishiga to‘sqinlik qilmayotganini bildirsa-da, bu da’volar BMT, Yevropa Ittifoqi va boshqa xalqaro tashkilotlar tomonidan shubha ostiga olinmoqda. Chorshanba kuni ertalab G‘azoning janubidagi Rafiya hududida joylashgan Gumanitar Yordam Jamg‘armasi tarqatish markazi yaqinida olti nafar falastinlik halok bo‘ldi.
G‘azo shifoxona manbalarining xabar berishicha, ular yordam markazi ochilishidan oldin kirishga uringan paytda Isroil tanki tomonidan nishonga olingan. Biroq Gumanitar Yordam Jamg‘armasi bu hududda halok bo‘lganlar yo‘qligini bildirdi.
Isroil Mudofaa Kuchlari esa “guruhlanib turgan shubhali shaxslar” o‘z qo‘shinlariga tahdid solgani uchun uzoq masofadan ogohlantiruvchi o‘q uzganini ma’lum qildi. IDFning dastlabki tekshiruvlariga ko‘ra, xabar qilingan qurbonlar soni Isroil rasmiylari ma’lumotlariga to‘g‘ri kelmaydi.
Sog‘liqni saqlash vazirligi chorshanba kuni 103 kishi halok bo‘lganini, ularning 60 nafari yordam izlab o‘lganini bildirdi. Falastin Qizil Yarim Oy Jamiyati Zikim hududida yordam kutayotgan fuqarolarga tegishli voqeada ikki kasalxonaga olti jasad keltirilganini va 274 kishi jarohat olganini ma’lum qildi.
Seshanba kuni G‘azoga atigi 109 ta yuk mashinasi yordam olib kirilgan, ammo ularning ko‘pchiligi manzilga yetmasdan talon-taroj qilingan. Yordam mashinalari yordamga muhtoj fuqarolar tomonidan qurshab olingan, ba’zilari oziq-ovqatni o‘z ehtiyoji uchun olgan, boshqalari esa uni bozorda sotish maqsadida egallagan.
BMT hisob-kitoblariga ko‘ra, G‘azodagi gumanitar inqirozni yumshatish uchun har kuni kamida 600 ta yordam mashinasi zarur. Isroil mart oyida yordam oqimini to‘liq to‘xtatgani sababli ikki oy davomida o‘t ochishni to‘xtatish kelishuvi buzildi va harbiy harakatlar qayta boshlandi.
Bu harakat orqali Isroil Hamasdan qolgan garovdagilarni ozod qilishga bosim o‘tkazmoqchi edi. Xalqaro bosim va ogohlantirishlardan so‘ng blokada qisman yumshatildi, ammo oziq-ovqat, dori-darmon va yoqilg‘i tanqisligi kuchayishda davom etmoqda.

В Газе от голода погибли 154 человека
По данным Министерства здравоохранения Газы, за последние 24 часа в секторе Газа от голода погибли как минимум семь человек. Об этом сообщает Zamin.uz.
Кроме того, с начала конфликта Израиль-ХАМАС в 2023 году число погибших от голода достигло 154 человек, из которых 89 - дети. Специалисты по глобальной продовольственной безопасности, поддерживаемые ООН, оценивают ситуацию в Газе как самый тяжелый сценарий и предупреждают, что угроза голода уже становится реальностью.
Хотя израильская сторона заявляет, что не препятствует гуманитарной помощи в Газу, эти утверждения ставятся под сомнение ООН, Европейским Союзом и другими международными организациями. В среду утром в районе Рафах на юге Газы рядом с центром распределения Гуманитарного Фонда погибли шесть палестинцев.
По сообщениям источников в больницах Газы, они были нацелены израильским танком, когда пытались войти в центр помощи. Однако Гуманитарный Фонд заявил, что в этом районе нет погибших.
Израильские силы обороны сообщили, что они открыли предупредительный огонь на дальнем расстоянии, поскольку "группировавшиеся подозрительные лица" угрожали их войскам. По предварительным данным IDF, число сообщенных жертв не соответствует данным израильских официальных лиц.
Министерство здравоохранения в среду сообщило, что погибли 103 человека, из которых 60 искали помощь. Палестинское общество Красного Полумесяца сообщило, что в районе Зиким в результате инцидента, связанного с гражданами, ожидающими помощи, в две больницы были доставлены шесть тел, и 274 человека получили ранения.
Во вторник в Газу было доставлено всего 109 грузовиков с помощью, однако большинство из них было разграблено до того, как достигли места назначения. Гуманитарные машины были окружены гражданами, нуждающимися в помощи, некоторые из которых забрали еду для своих нужд, а другие захватили ее с целью продажи на рынке.
По расчетам ООН, для смягчения гуманитарного кризиса в Газе необходимо как минимум 600 грузовиков помощи ежедневно. Из-за того, что Израиль полностью остановил поток помощи в марте, соглашение о прекращении огня было нарушено, и военные действия возобновились.
Эта операция должна была оказать давление на ХАМАС для освобождения оставшихся заложников. После международного давления и предупреждений блокада была частично смягчена, однако нехватка продовольствия, медикаментов и топлива продолжает нарастать.