Ukraina SBU xodimlari sonini oshirdi
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy mamlakat xavfsizlik xizmatining vakolatlarini kengaytiruvchi va xodimlar sonini oshiruvchi yangi qonunni imzoladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda u o‘zining Telegram-kanalida videomurojaat orqali ma’lum qildi. Qonun SBUni mustahkamlash, jangovar vazifalarni samarali bajarish va mamlakat xavfsizligini yanada ta’minlashga qaratilgan.
Yangi qonunga ko‘ra, Maxsus operatsiyalar markazi, ya’ni "Alfa" bo‘linmasi xodimlari soni sezilarli darajada ko‘paytiriladi. Prezidentning ta’kidlashicha, bu bo‘lim eng malakali jangchilardan tashkil topgan bo‘lib, ularning imkoniyatlari to‘liq ro‘yobga chiqariladi.
Harbiy holat paytida SSOda kamida o‘n ming kishi ishlashi belgilangan. Tinchlik davrida esa SBU xodimlari soni 37 mingga, maxsus holatlarda esa 41 mingga yetkaziladi.
Harbiy holatda esa bu ko‘rsatkichlar mamlakat safarbarlik rejalariga muvofiq o‘zgartiriladi. Ilgari SBUda tinchlikda 27 ming, maxsus holatda esa 31 ming kishi faoliyat yuritgan.
Oliy radaning Milliy xavfsizlik, mudofaa va razvedka qo‘mitasi kotibi Roman Kostenko ma’lumotiga ko‘ra, "Alfa" bo‘linmasida hozirda bir necha ming nafar xodim xizmat qilmoqda va yangi qonun asosida ularning soni ikki yoki uch barobar oshishi kutilmoqda. Mutaxassislar fikricha, bu qonun Ukraina xavfsizlik salohiyatini sezilarli darajada oshiradi va mamlakatning ichki hamda tashqi tahdidlarga qarshi kurashish qobiliyatini kuchaytiradi.
Qonunning amaliy natijalari kelgusi oylarda aniqroq ko‘rinadi. Ushbu islohotlar mamlakat xavfsizlik tizimida yangi bosqichni boshlab beradi va tizimli o‘zgarishlar uchun zamin yaratadi.

Сотрудники СБУ Украины увеличили число
Президент Украины Владимир Зеленский подписал новый закон, который расширяет полномочия службы безопасности страны и увеличивает количество сотрудников. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом он сообщил в своем видеозаявлении в Telegram-канале. Закон направлен на укрепление СБУ, эффективное выполнение боевых задач и дальнейшее обеспечение безопасности страны.
Согласно новому закону, количество сотрудников Центра специальных операций, то есть подразделения "Альфа", будет значительно увеличено. По словам президента, это подразделение состоит из самых квалифицированных бойцов, и их возможности будут полностью реализованы.
В условиях военного положения в ССО должно работать не менее десяти тысяч человек. В мирное время количество сотрудников СБУ составит 37 тысяч, а в особых случаях — 41 тысячу.
В условиях военного положения эти показатели будут изменены в соответствии с мобилизационными планами страны. Ранее в СБУ в мирное время работало 27 тысяч, а в особых случаях — 31 тысяча человек.
По информации секретаря Комитета национальной безопасности, обороны и разведки Верховной Рады Романа Костенко, в подразделении "Альфа" в настоящее время служат несколько тысяч сотрудников, и ожидается, что на основании нового закона их число увеличится в два или три раза. По мнению специалистов, этот закон значительно повысит безопасность Украины и укрепит способность страны противостоять внутренним и внешним угрозам.
Практические результаты закона станут более очевидными в ближайшие месяцы. Эти реформы откроют новую фазу в системе безопасности страны и создадут основу для системных изменений.