Shu tariqa Kanada Fransiya va Buyuk Britaniyadan keyin G7 guruhidagi uchinchi davlat bo‘lib, bunday bayonot berdi. Karni tan olish qarori Falastin ma’muriyati tomonidan saylovlar o‘tkazilishi va HAMAS tashkilotining jarayondan chetda qolishiga bog‘liq ekanligini bildirdi.
Shuningdek, Falastin boshqaruv tizimida islohotlar amalga oshirilishi zarurligini ta’kidladi. Isroil hukumatining ta’kidlashicha, bu qaror HAMASni mukofotlash sifatida qabul qilinmoqda.
Kanada konservatorlari ham 7-oktabr hujumlaridan keyin bunday tan olish noto‘g‘ri signal berishini aytishdi. Mark Karni G‘azodagi og‘ir vaziyat va G‘arbiy Sohilda yahudiy aholi punktlarining kengayib borayotgani sababli Kanada tashqi siyosatida muhim burilish yuz berayotganini ta’kidladi.
U G‘azodagi insoniy azoblar chidab bo‘lmas darajaga yetganini bildirdi. Fransiya va Buyuk Britaniyaning bayonotlaridan so‘ng Kanada ham Falastin davlatini tan olish qaroriga yaqinlashmoqda.
Kanadadagi 200 nafardan ortiq sobiq diplomat bosh vazirga ochiq xat yo‘llab, bu qarorni qo‘llab-quvvatlashni so‘radi. BMTga a’zo 193 davlatdan 147 tasi allaqachon Falastin davlatini tan olgan.
Agar G‘arb davlatlari bu qarorni rasmiylashtirsa, AQSH Xavfsizlik Kengashining yagona doimiy a’zosi sifatida Falastinni tan olmagan davlat sifatida qoladi.

Канада в сентябре признает государство Палестина
Премьер-министр Канады Марк Карни объявил о том, что страна официально признает государство Палестина в сентябре. Об этом сообщает Zamin.uz.
Таким образом, Канада станет третьей страной в группе G7, которая сделала такое заявление после Франции и Великобритании. Карни отметил, что решение о признании зависит от проведения выборов Палестинской администрации и исключения организации ХАМАС из процесса.
Он также подчеркнул необходимость проведения реформ в палестинской системе управления. Правительство Израиля заявило, что это решение воспринимается как вознаграждение для ХАМАС.
Консерваторы Канады также заявили, что такое признание после атак 7 октября подаст неверный сигнал. Марк Карни отметил, что в связи с тяжелой ситуацией в Газе и расширением еврейских населенных пунктов на Западном берегу происходит важный поворот в канадской внешней политике.
Он сообщил, что гуманитарные страдания в Газе достигли невыносимого уровня. После заявлений Франции и Великобритании Канада также приближается к решению о признании государства Палестина.
Более 200 бывших дипломатов Канады направили открытое письмо премьер-министру с просьбой поддержать это решение. Из 193 государств-членов ООН 147 уже признали государство Палестина.
Если западные страны официально примут это решение, США останутся единственной постоянной страной-членом Совета Безопасности, которая не признала Палестину.