Kanada, Fransiya va Buyuk Britaniya Falastin davlatini tan oladi
Kanada, Fransiya va Buyuk Britaniya Falastin davlatini tan olish niyatini bildirgan bo‘lsa-da, Amerika Qo‘shma Shtatlari hanuz Isroilni to‘liq qo‘llab-quvvatlamoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Tramp ma’muriyati G‘azoning kelajak boshqaruvi bo‘yicha aniq strategiyaga ega emasdek ko‘rinmoqda. 2023-yil noyabr oyida AQSH Davlat kotibi Entoni Blinken G7 sammitida G‘azo bo‘yicha tamoyillarni e’lon qildi.
Unga ko‘ra, falastinliklarni majburan ko‘chirishga yo‘l qo‘yilmasligi, urushdan so‘ng Isroil G‘azoga qaytmasligi, qamalga yo‘l qo‘yilmasligi va kelajak boshqaruv falastinliklar tomonidan amalga oshirilishi kerak. Biroq Tramp ma’muriyati ushbu tamoyillarni rad etdi.
Fransiya, Buyuk Britaniya va Kanada yaqinda Nyu-Yorkda bo‘lib o‘tgan konferensiyada Falastin davlatini tan olishga tayyorligini ma’lum qildi. Tramp ma’muriyati ushbu yig‘ilishni Isroilga qarshi harakat sifatida baholab, unda qatnashmadi.
AQSH rasmiylari e’tiborni tinchlik o‘rnatishga va garovga olinganlarni ozod qilishga qaratishini bildirdi. Yanvar oyida Tramp G‘azoni “Yaqin Sharqning Rivierasi”ga aylantirish rejasini ilgari surdi.
Bu reja falastinliklarni ko‘chirishni o‘z ichiga olgan va xalqaro huquqqa zid taklif sifatida baholandi. Reja asta-sekin rad etildi.
Tramp esa bu rejani “ko‘pchilik yoqladi, ba’zilari qarshi chiqdi” deb izohladi. Yevropa davlatlari Isroil va AQSH siyosatidan norozi bo‘lib, Saudiya Arabistoni bilan hamkorlikda yangi tinchlik tashabbusini ilgari surmoqda.
Ular ocharchilik, bolalar o‘limi va yordamlarning to‘silib qolishini muhim burilish nuqtasi deb hisoblamoqda. Yevropa va Arab davlatlari AQSH ishtirokisiz ikki davlatli yechimga qaytishni va Falastin ma’muriyatini qo‘llab-quvvatlashni ma’qul ko‘rmoqda.

Канада, Франция и Великобритания признают государство Палестина
Канада, Франция и Великобритания выразили намерение признать государство Палестина, однако Соединенные Штаты Америки по-прежнему полностью поддерживают Израиль. Об этом сообщает Zamin.uz.
Администрация Трампа, похоже, не имеет четкой стратегии по будущему управлению Газой. В ноябре 2023 года госсекретарь США Энтони Блинкен на саммите G7 объявил принципы по Газе.
Согласно этим принципам, не должно быть принудительного переселения палестинцев, после войны Израиль не должен возвращаться в Газу, блокада не должна допускаться, а будущее управление должно осуществляться палестинцами. Однако администрация Трампа отвергла эти принципы.
Франция, Великобритания и Канада недавно на конференции в Нью-Йорке заявили о готовности признать государство Палестина. Администрация Трампа охарактеризовала эту встречу как действие против Израиля и не участвовала в ней.
Официальные лица США заявили, что сосредоточат внимание на установлении мира и освобождении заложников. В январе Трамп предложил план превратить Газу в "Ривьеру Ближнего Востока".
Этот план включал переселение палестинцев и был оценен как предложение, противоречащее международному праву. План постепенно был отвергнут.
Трамп же прокомментировал этот план, сказав, что "многие поддержали его, некоторые выступили против". Европейские страны, недовольные политикой Израиля и США, продвигают новую инициативу мира в сотрудничестве с Саудовской Аравией.
Они считают голод, детскую смертность и блокировку помощи важной точкой поворота. Европа и арабские государства предпочитают вернуться к двухгосударственному решению без участия США и поддержать палестинскую администрацию.