Kiyevda rossiya hujumi oqibatida 6 kishi halok bo‘ldi
Kecha shahar markazida Rossiya tomonidan amalga oshirilgan navbatdagi hujum natijasida qurbonlar va yaradorlar soni oshdi. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, hujum oqibatida shaharning bir nechta tumani kuchli zarbaga uchradi.
Kiyev osmonida raketa va dronlarning portlashi shahar aholisini qo‘rqitdi. Mer Vitaliy Klichko ma’lum qilishicha, hujumda 48 kishi jarohat olgan.
Svyatoshinskiy tumanidagi bir necha qavatli uylarning bir qismi qulagan va shu joyda fojia yuz bergan. Ushbu tumanda to‘rt kishi, Solomenskiy tumanida esa yana ikki kishi halok bo‘lgan.
Qurbonlar orasida olti yoshli bola ham bor. Zarba natijasida poytaxtdagi bir nechta uylar, maktab va bolalar bog‘chasi binolari vayron bo‘ldi.
Goloseyevskiy va Shevchenko tumanlarida ham jiddiy shikastlar qayd etildi. Qutqaruvchilar vayronalar ostida odamlar qolishi mumkinligini ta’kidlamoqda va hozirda qidiruv hamda qutqaruv ishlarini davom ettirmoqda.
Harbiy ma’muriyat rahbari Timur Tkachenko ma’lumotiga ko‘ra, jabrlanganlar soni 52 nafarga yetdi, ulardan to‘qqiz nafari bolalar. Taxminan 30 kishi shifoxonaga yotqizilgan.
Kiyev politsiyasi ma’lumotiga ko‘ra, jarohat olganlar orasida uch nafar politsiyachi bor. Hozirgi vaqtda qurbonlar soni olti nafarga yetgan, lekin vayrona ostida qolganlar soni aniq emas.
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy hujum oqibatlarini aks ettirgan videoni e’lon qilib, Rossiya kuchlarini terrorchilikda aybladi. U barcha xizmatlar hodisa joyida faoliyat olib borayotganini ta’kidladi.
Rossiya mudofaa vazirligi hozircha ushbu hujum bo‘yicha izoh bermadi. Kiyev aholisi va butun mamlakat jamoatchiligi vayronalar va qurbonlar sonining ortmasligi uchun umid bilan kutmoqda.
Mazkur voqea Ukraina poytaxtida xavfsizlik muammosining yanada dolzarb ekanini ko‘rsatmoqda. Aholi, ayniqsa bolalar hayoti jiddiy tahdid ostida qolmoqda.
Yangi ma’lumotlar va rasmiy bayonotlar e’lon qilinishi bilan Kiyevda yuz bergan hodisa jahon jamoatchiligining diqqat markazida bo‘lib turibdi.

В Киеве в результате российского нападения погибли 6 человек
Вчера в центре города в результате очередного удара, нанесенного Россией, увеличилось число жертв и раненых. По официальным данным, в результате удара несколько районов города подверглись сильному удару.
В небе Киева раздавались взрывы ракет и дронов, что напугало жителей города. Мэр Виталий Кличко сообщил, что в результате удара 48 человек получили ранения.
Часть многоэтажных домов в Святошинском районе обрушилась, и именно там произошла трагедия. В этом районе погибли четыре человека, а в Соломенском районе еще двое.
Среди жертв есть шестилетний ребенок. В результате удара несколько домов, школ и детских садов в столице были разрушены.
Также были зафиксированы серьезные повреждения в Голосеевском и Шевченковском районах. Спасатели подчеркивают, что под завалами могут оставаться люди и в настоящее время продолжают поисково-спасательные работы.
По информации главы военной администрации Тимура Ткаченко, число пострадавших достигло 52 человек, из которых девять — дети. Примерно 30 человек были госпитализированы.
По данным киевской полиции, среди раненых трое полицейских. В настоящее время число жертв достигло шести, но количество людей, оставшихся под завалами, неизвестно.
Президент Украины Владимир Зеленский опубликовал видео, отражающее последствия удара, и обвинил российские силы в терроризме. Он отметил, что все службы работают на месте происшествия.
Министерство обороны России пока не прокомментировало этот удар. Жители Киева и вся общественность страны с надеждой ждут, чтобы число разрушений и жертв не увеличивалось.
Данный инцидент подчеркивает, что проблема безопасности в столице Украины становится все более актуальной. Жизни населения, особенно детей, остаются под серьезной угрозой.
С появлением новой информации и официальных заявлений инцидент в Киеве остается в центре внимания мировой общественности.