Avstraliyada 16 yoshgacha YouTube taqiqlandi
Avstraliyada bolalar internet xavfsizligini ta’minlash maqsadida 16 yoshgacha bo‘lganlar uchun YouTube platformasidan foydalanishni taqiqlash rejalashtirilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Reuters agentligining xabar berishicha, mamlakatda o‘tkazilgan so‘rov natijalariga ko‘ra, voyaga yetmaganlarning 37 foizi YouTube’da zararli kontentga duch kelmoqda. Ushbu tashabbus hukumat tomonidan 2025 yil dekabr oyida kuchga kirishi mumkin.
Qaror qabul qilinsa, Avstraliyada 16 yoshdan kichik minglab bolalar ushbu platformadan foydalanish huquqidan mahrum bo‘ladi. Statistik ma’lumotlarga ko‘ra, 13–15 yoshdagi bolalarning 75 foizi YouTube’dan faol foydalangan.
Shu sababli hukumat bu yosh guruhini himoya qilishni muhim deb hisoblamoqda. Avvalroq Facebook, Instagram, X, TikTok va Snapchat kabi ijtimoiy tarmoqlarga nisbatan ham shunday cheklovlar joriy etilgan edi.
Mutaxassislar bolalar ruhiy holatini asrash, ularni axloqiy va informatsion tahdidlardan himoya qilish maqsadida bu choralar zarur ekanini ta’kidlamoqda. Ota-onalarga esa farzandlari internetdan qanday foydalanayotganiga doimiy e’tibor qaratish tavsiya etilmoqda.
Internet xavfsizligi bo‘yicha bunday qadamlar yosh avlodning sog‘lom va xavfsiz muhitda o‘sishi uchun muhimdir.

В Австралии YouTube запрещен для детей до 16 лет
В Австралии планируется запретить использование платформы YouTube для лиц младше 16 лет с целью обеспечения безопасности детей в интернете. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным агентства Reuters, согласно результатам опроса, проведенного в стране, 37 процентов несовершеннолетних сталкиваются с вредным контентом на YouTube. Эта инициатива может вступить в силу в декабре 2025 года.
Если решение будет принято, тысячи детей младше 16 лет в Австралии лишатся права пользоваться этой платформой. Согласно статистическим данным, 75 процентов детей в возрасте 13–15 лет активно использовали YouTube.
Поэтому правительство считает важным защитить эту возрастную группу. Ранее такие же ограничения были введены и для социальных сетей, таких как Facebook, Instagram, X, TikTok и Snapchat.
Эксперты подчеркивают, что эти меры необходимы для защиты психического состояния детей и их защиты от моральных и информационных угроз. Родителям рекомендуется постоянно обращать внимание на то, как их дети используют интернет.
Такие шаги в области безопасности интернета важны для здорового и безопасного роста молодого поколения.