Granadada o‘lim taqiqlandi, qishloq mashhur bo‘ldi
Ispaniyaning Granada viloyatida joylashgan Landjaron qishlog‘ida o‘limni rasman taqiqlash haqidagi yangilik jahon ommaviy axborot vositalari va ijtimoiy tarmoqlarda katta e’tibor qozondi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
1999 yilda qabul qilingan mahalliy qarorga ko‘ra, qabriston hududida joy yetishmasligi sababli yangi dafn marosimlarini o‘tkazish taqiqlangan. Ushbu qaror aholining sog‘lom turmush tarzini rag‘batlantirish maqsadida qabul qilingan.
Biroq, vafot etganlar bilan bog‘liq muammolarni hal etish uchun aniq chora-tadbirlar belgilangan emas. Tahlilchilar fikricha, bu qaror huquqiy jihatdan to‘liq kuchga ega bo‘lmasa-da, ramziy ahamiyatga ega bo‘lib, ehtimoliy turistik PR strategiyasi sifatida ishlatilmoqda.
Hozirda Landjaron qishlog‘i TikTok va Instagram ijtimoiy tarmoqlarida “o‘lmas qishloq” sifatida tanila boshlagan. Bu holat mahalliy jamiyat va sayyohlik sohasida yangi qiziqish uyg‘otmoqda.

В Гранаде был введен запрет на смерть, деревня стала известной
В испанской провинции Гранада, в деревне Ланджарон, новость о официальном запрете на смерть привлекла большое внимание мировых СМИ и социальных сетей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно местному постановлению, принятому в 1999 году, новые похоронные обряды запрещены из-за нехватки места на кладбище. Это решение было принято с целью поощрения здорового образа жизни населения.
Однако конкретные меры для решения проблем, связанных с умершими, не были установлены. По мнению аналитиков, это решение, хотя и не имеет юридической силы, имеет символическое значение и, возможно, используется как потенциальная туристическая PR-стратегия.
В настоящее время деревня Ланджарон начинает признаваться в социальных сетях TikTok и Instagram как "бессмертная деревня". Эта ситуация вызывает новый интерес в местном сообществе и туристической сфере.