Rossiya armiyasi front chizig‘ini oldinga surishda davom etmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Shu sababli Ukraina sharqidagi Dobropilliya shahri aholisi o‘z uylarini tark etishga majbur bo‘lmoqda. Ilgari tinch va mehnatkash konchilar shahri sifatida tanilgan Dobropillia bugun urush xavfi ostida qolmoqda.
Evakuatsiya qilinayotganlar orasida Liubov ismli ayol ham bor. U avtobusda ko‘z yoshlarini artarkan, joyidan ajralish juda og‘irligini bildiradi, ammo boshqa chorasi yo‘qligini aytadi.
2024-yil boshida front chizig‘i Dobropilliyadan 50 kilometr uzoqda bo‘lgan bo‘lsa, bugungi kunda bu masofa 15 kilometrga qisqardi. Bu shaharni kamikadze dronlar va og‘ir bombalar zarbalaridan himoya qilishni qiyinlashtirmoqda.
16 iyul kuni shaharning asosiy savdo markaziga tashlangan yarim tonnalik rus bombasidan ikki nafar fuqaro halok bo‘ldi, 20 dan ortiq odam jarohatlandi. Mahalliy yordam tashkiloti “Proliska” vakili Denys Naumovning so‘zlariga ko‘ra, so‘nggi ikki hafta ichida vaziyat keskin yomonlashgan.
Evakuatsiya jarayonida portlashlar ham eshitilmoqda. Shu davrda shahardan 1250 nafardan ortiq odam xavfsiz hududlarga ko‘chirilgan.
Xalqaro hamjamiyatdagi siyosiy bayonotlar mahalliy aholi orasida umid uyg‘otmayapti. AQSh Prezidenti Donald Tramp Rossiyaga qarshi iqtisodiy bosimni kuchaytirishini bildirgan bo‘lsa-da, Liubov bunga ishonmaydi va hech kimga ishonmasligini aytadi.
Hozircha Dobropilliyadagi vaziyat kun sayin og‘irlashmoqda. Shahar aholisi, ayniqsa bolalar, keksalar va nogironlar xavfsiz hududlarga evakuatsiya qilinmoqda.
Hududdagi vaziyat nazorat ostida ushlab turilmoqda, ammo tinchlik o‘rnatilishiga hali aniq umid yo‘q.

Российские войска приближаются к Доброполью, эвакуация продолжается
По этой причине жители города Доброполье на востоке Украины вынуждены покидать свои дома. Ранее известный как мирный и трудолюбивый город шахтеров, Доброполье сегодня находится под угрозой войны.
Среди эвакуируемых есть женщина по имени Людмила. Она, вытирая слезы в автобусе, говорит, что расставаться очень тяжело, но другого выхода нет.
В начале 2024 года фронтовая линия находилась в 50 километрах от Доброполья, а сегодня это расстояние сократилось до 15 километров. Это затрудняет защиту города от ударов камикадзе-дронов и тяжелых бомб.
16 июля в главном торговом центре города в результате удара полутонной российской бомбы погибли два гражданских лица, более 20 человек получили ранения. По словам представителя местной благотворительной организации "Пролиска" Дениса Наумова, за последние две недели ситуация резко ухудшилась.
Во время эвакуации также слышны взрывы. За это время из города было эвакуировано более 1250 человек в безопасные районы.
Политические заявления международного сообщества не вселяют надежды среди местного населения. Хотя президент США Дональд Трамп заявил о намерении усилить экономическое давление на Россию, Людмила в это не верит и говорит, что никому не доверяет.
Пока ситуация в Доброполье ухудшается с каждым днем. Жители города, особенно дети, пожилые люди и инвалиды, эвакуируются в безопасные районы.