Tramp va Medvedev o‘rtasida so‘zli mojaro kuchaydi
AQSH sobiq prezidenti Donald Tramp va Rossiya Xavfsizlik kengashi raisi o‘rinbosari Dmitriy Medvedev o‘rtasidagi so‘zli munozara ijtimoiy tarmoqlarda yana kuchaydi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tortishuv jamoatchilik e’tiborini tortib, keng muhokamalarga sabab bo‘lmoqda. Mojaro Trampning Rossiya prezidenti Vladimir Putinga Ukraina bilan tinchlik kelishuviga erishish uchun atigi 10 kunlik muddat taklif qilishi bilan boshlandi.
Bu bayonot dunyo ommaviy axborot vositalarida turli fikrlar uyg‘otdi. Shundan so‘ng Medvedev ijtimoiy tarmoqlarda Trampning talabini qattiq tanqid qildi.
U o‘z fikrini X platformasida shunday ifodaladi: “Tramp Rossiyaga nisbatan ultimatumlar o‘rnatmoqda. Ba’zan 50 kun, ba’zan 10 kun muddat so‘raydi.
Biroq u ikki muhim jihatni unutmasligi kerak: birinchisi, Rossiya Isroil yoki Eron emas. Ikkinchisi, har yangi ultimatum urush xavfini oshiradi.
Bu xavf Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi emas, aynan uning o‘z mamlakati uchun tahdiddir”. Tramp esa bu tanqidga o‘zining Truth Social platformasida javob qaytardi.
U Medvedevni “omadsiz” deb atab, unga ehtiyotkorroq so‘zlashni tavsiya qildi. Trampning fikricha, Hindistonning Rossiya bilan munosabati unga bog‘liq emas, ular o‘z iqtisodiyotlarini qanday yo‘qotishlarini o‘ylashlari kerak.
Eng muhimi, Medvedevga og‘zini yopishni maslahat berdi, chunki u xavfli yo‘lga kirib bormoqda. Medvedev esa Trampning qattiq tanqidlariga javoban, uning asabiy reaksiyasi Rossiyaning fikri to‘g‘riligini yana bir bor tasdiqlashini ta’kidladi.
U o‘zining Telegram kanalida shunday yozdi: “Agar sobiq prezidentning bir necha so‘zi hozirgi AQSH prezidentida kuchli asabiy javob uyg‘otsa, demak Rossiya to‘g‘ri yo‘lda va haqiqat uning tomonida”. Shuningdek, Medvedev Trampning “o‘lik iqtisodiyot” degan so‘zlariga javoban yadroviy tahdidga e’tibor qaratdi.
U “o‘lik qo‘l” deb ataladigan Rossiyaning “Perimetr” yadroviy javob tizimini eslatib, uning xavfini ta’kidladi. Ushbu tizim yadroviy hujumga avtomatik ravishda javob qaytarish imkonini beradi.
Ushbu voqealar global siyosiy munosabatlarning yanada keskinlashish ehtimolini ko‘rsatmoqda. Jamoatchilik siyosiy arboblarning kelgusidagi so‘zlari va harakatlarini diqqat bilan kuzatmoqda.

Конфликт слов между Трампом и Медведевым обострился
Бывший президент США Дональд Трамп и заместитель председателя Совета безопасности России Дмитрий Медведев снова усилили словесную дискуссию в социальных сетях. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот спор привлек внимание общественности и стал причиной широких обсуждений. Конфликт начался с того, что Трамп предложил президенту России Владимиру Путину всего 10 дней на достижение мирного соглашения с Украиной.
Это заявление вызвало различные мнения в мировых средствах массовой информации. После этого Медведев жестко раскритиковал требование Трампа в социальных сетях.
Он выразил свое мнение на платформе X следующим образом: "Трамп ставит ультиматумы России. Иногда он требует 50 дней, иногда 10 дней.
Однако он не должен забывать два важных момента: во-первых, Россия не Израиль и не Иран. Во-вторых, каждый новый ультиматум увеличивает риск войны.
Этот риск не между Россией и Украиной, а именно для его собственной страны". Трамп, в свою очередь, ответил на эту критику на своей платформе Truth Social.
Он назвал Медведева "неудачником" и посоветовал ему говорить осторожнее. По мнению Трампа, отношения Индии с Россией его не касаются, им следует подумать, как они потеряют свои экономики.
Самое главное, он посоветовал Медведеву закрыть рот, так как он заходит на опасный путь. Медведев, в ответ на резкую критику Трампа, отметил, что его нервная реакция еще раз подтверждает правильность мнения России.
Он написал в своем Telegram-канале: "Если несколько слов бывшего президента вызывают сильную нервную реакцию у нынешнего президента США, значит, Россия на правильном пути, и правда на ее стороне". Также Медведев обратил внимание на ядерную угрозу в ответ на слова Трампа о "мертвой экономике".
Он напомнил о российской ядерной системе "Периметр", называемой "мертвой рукой", подчеркивая ее опасность. Эта система позволяет автоматически отвечать на ядерную атаку.
Эти события указывают на вероятность дальнейшего обострения глобальных политических отношений. Общественность внимательно следит за будущими словами и действиями политических деятелей.