AQSH prezidenti Donald Tramp Hindistonga nisbatan yangi 25 foizlik boj tarifini joriy etishini ma’lum qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Trampning bayonotiga ko‘ra, 1 avgustdan boshlab Hindistondan import qilinadigan tovarlarga ushbu boj qo‘llanadi. U Hindistonni do‘st deb atagan bo‘lsa-da, bu mamlakatning savdo tariflari va to‘siqlari dunyoda eng yuqori ekanini ta’kidladi.
Trampning fikricha, AQSH bilan Hindiston o‘rtasidagi savdo hajmi past bo‘lib kelgan, chunki Hindiston importga katta soliqlar va to‘siqlar qo‘yadi. Shuningdek, Hindiston ko‘plab harbiy texnikani Rossiyadan xarid qiladi va Rossiyaning energiya resurslari bo‘yicha asosiy mijozlaridan biridir.
Trampning aytishicha, dunyo Rossiyaning Ukrainadagi harbiy harakatlarini to‘xtatishini istaydi, ammo Hindiston va Xitoy Rossiya bilan faol savdoni davom ettirmoqda. Ushbu sababli, Tramp Hindistonga qarshi yangi tarif va jarimalar joriy etilishini e’lon qildi.
Ayni vaqtda boshqa choralar haqida aniq ma’lumot berilmadi. Joriy yilda AQSH va Hindiston o‘rtasidagi savdo hajmi 190 milliard dollarga yetgan, ammo savdo kamomadi 45,8 milliard dollarni tashkil etmoqda.
Maqsad ikki davlat o‘rtasidagi savdo hajmini 500 milliard dollargacha oshirishdir, ammo yangi tariflar bu rejaga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Iyul oyida Tramp Moskva va Kiyev o‘rtasida urush to‘xtatilmasa, Rossiya va uning hamkorlariga yangi tariflar joriy etilishi mumkinligini bildirgan.
Hindiston energetika vaziri Xardip Singh Puri esa, agar Rossiyaga yangi sanksiyalar qo‘yilsa, mamlakat boshqa manbalardan neft olish imkoniyatiga ega ekanini aytdi. Unga ko‘ra, Hindiston boshqa davlatlardan energiya resurslarini yetarli darajada xarid qilish imkoniyatiga ega.
Yangi boj tariflari AQSH va Hindiston o‘rtasidagi munosabatlarda yangi bosqichni boshlab berishi mumkin. Bu esa xalqaro iqtisodiy aloqalarda yangi muvozanat va qarama-qarshiliklarga olib kelishi ehtimoldan xoli emas.

Трамп ввел новый тариф на импорт в размере 25 процентов для Индии
Президент США Дональд Трамп объявил о введении нового 25-процентного тарифа на импорт из Индии. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам Трампа, с 1 августа этот тариф будет применяться к товарам, импортируемым из Индии. Хотя он назвал Индию другом, он подчеркнул, что торговые тарифы и барьеры этой страны являются одними из самых высоких в мире.
По мнению Трампа, объем торговли между США и Индией оставался низким, поскольку Индия устанавливает высокие налоги и барьеры на импорт. Кроме того, Индия закупает много военной техники из России и является одним из основных клиентов российских энергетических ресурсов.
Трамп отметил, что мир хочет, чтобы Россия остановила свои военные действия в Украине, однако Индия и Китай продолжают активно торговать с Россией. По этой причине Трамп объявил о введении новых тарифов и штрафов против Индии.
В настоящее время не предоставлено конкретной информации о других мерах. В этом году объем торговли между США и Индией достиг 190 миллиардов долларов, однако торговый дефицит составляет 45,8 миллиарда долларов.
Цель состоит в том, чтобы увеличить объем торговли между двумя странами до 500 миллиардов долларов, однако новые тарифы могут негативно сказаться на этом плане. В июле Трамп заявил, что если война между Москвой и Киевом не прекратится, могут быть введены новые тарифы против России и ее партнеров.
Министр энергетики Индии Хардип Сингх Пури заявил, что если будут введены новые санкции против России, страна сможет получать нефть из других источников. По его словам, Индия имеет возможность достаточно закупать энергетические ресурсы из других стран.
Новые тарифы могут открыть новую стадию в отношениях между США и Индией. Это может привести к новым балансам и противоречиям в международных экономических отношениях.