Kiyevga Rossiyadan yangi keng ko‘lamli hujum amalga oshirildi
2025 yil 31 iyul kuni Ukraina poytaxti Kiyev yana keng ko‘lamli hujumga uchradi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Rossiya armiyasi tunda raketa va dron zarbalari bilan shaharga zarar yetkazdi. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, hujum natijasida 13 kishi halok bo‘ldi, ular orasida olti yoshli bola ham bor.
Shahar meri Vitaliy Klichko 30 nafar jarohatlangan odam shifoxonaga yotqizilganini, yana 97 nafarga ambulator yordam ko‘rsatilganini ma’lum qildi. Dastlabki xabarlarda qurbonlar soni kamroq bo‘lib, jarohatlanganlar soni esa 50 dan ortiq deb berilgan edi.
Kiyev harbiy ma’muriyati rahbari Timur Tkachenko ta’kidlashicha, hujum oqibatida 100 dan ortiq bino, jumladan turar joylar, maktablar, bog‘chalar va oliy o‘quv yurtlari zarar ko‘rdi. Svyatoshinskiy tumanida esa to‘qqiz qavatli uyning bir po’dezdi to‘liq vayron bo‘ldi.
Ukraina qurolli kuchlari harbiy-havo sektori ma’lumotlariga ko‘ra, Rossiya tomonidan jami 309 dron va sakkizta qanotli raketa Ukraina hududiga yo‘llangan. Harbiylar beshta raketa to‘g‘ridan to‘g‘ri nishonga urilganini, shuningdek, 12 ta joyda dron zarbalari va 19 ta nuqtada dron parchalari qulaganini bildiradi.
Ukraina tashqi ishlar vaziri Andrey Sibiga Rossiyaga bosimni oshirish va o‘t ochishni to‘xtatishga majburlash vaqti kelganini ta’kidladi. U fikricha, Putinga konstruktiv yondashuv imkoniyatlari tugagan.
Sibiga prezident Trampning Putin bilan sabrli va murosakor munosabatda bo‘lganini, yechim izlashga harakat qilganini eslatdi. U barcha sanksiyalarni muvofiqlashtirish va tinchlikni kuch bilan ta’minlash zarurligini qayd etdi.
31 iyul kuni Kiyevga qilingan hujum so‘nggi bir oy ichida poytaxtda sodir bo‘lgan to‘rtinchi yirik zarba bo‘ldi. 17 iyun kuni esa shaharda 28 kishi halok bo‘lgan va 130 dan ortiq kishi jarohatlangan edi.
Bu hujum Kiyev uchun jangovar harakatlar boshlanganidan beri eng ko‘p qurbonlar keltirgan hodisa sifatida tarixda qoldi. 2025 yil yozigacha Rossiya armiyasi bunday shiddat bilan Ukraina poytaxtiga hujum qilmagan edi.
Yangi hujumlar Ukrainadagi xavfsizlik muammosini yanada kuchaytirmoqda. Har bir zarba mamlakatdagi vaziyatni murakkablashtirib, tinch aholi hayotiga katta xavf solmoqda.
Shu sababli xalqaro hamjamiyat tinchlikni ta’minlash va mojaroni kamaytirish uchun yanada faol harakat qilishi zarurdir.

В Киев было осуществлено новое масштабное нападение из России
31 июля 2025 года столица Украины Киев снова подверглась масштабному нападению. Об этом сообщает Zamin.uz.
Российская армия ночью нанесла удары по городу с помощью ракет и дронов. По официальным данным, в результате нападения погибли 13 человек, среди которых есть шестилетний ребенок.
Мэр города Виталий Кличко сообщил, что 30 раненых были госпитализированы, еще 97 человек получили амбулаторную помощь. В первых сообщениях количество жертв было меньше, а число раненых превышало 50.
Глава военной администрации Киева Тимур Ткаченко отметил, что в результате нападения пострадало более 100 зданий, включая жилые дома, школы, детские сады и высшие учебные заведения. В Святошинском районе полностью разрушен один подъезд девятиэтажного дома.
По данным военных воздушных сил Украины, всего было направлено 309 дронов и восемь крылатых ракет с территории России. Военные сообщают, что пять ракет попали в цель, а также были зафиксированы удары дронов в 12 местах и падение обломков дронов в 19 точках.
Министр иностранных дел Украины Андрей Сибига подчеркнул, что пришло время увеличить давление на Россию и заставить ее прекратить огонь. По его мнению, возможности конструктивного подхода Путина исчерпаны.
Сибига напомнил, что президент Трамп проявлял терпение и готовность к компромиссам в отношениях с Путиным, пытаясь найти решение. Он отметил необходимость координации всех санкций и обеспечения мира силой.
Нападение на Киев 31 июля стало четвертым крупным ударом в столице за последний месяц. 17 июня в городе погибли 28 человек и более 130 получили ранения.
Это нападение стало самым смертоносным событием с начала боевых действий в Киеве. До лета 2025 года российская армия не наносила таких интенсивных ударов по столице Украины.
Новые нападения еще больше усугубляют проблему безопасности в Украине. Каждый удар усложняет ситуацию в стране и представляет серьезную угрозу для жизни мирного населения.
Поэтому международное сообщество должно активизировать свои усилия для обеспечения мира и снижения конфликта.