Tramp Ukrainada urushni 8 avgustgacha to‘xtatishni talab qildi
AQSh prezidenti Donald Tramp Ukrainadagi urush harakatlari 8 avgustga qadar to‘xtatilishi kerakligini qat’iy ta’kidlagan. Bu haqda Birlashgan Millatlar Tashkiloti Xavfsizlik Kengashi yig‘ilishida AQShning doimiy vakili Jon Kelli ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Rossiya va Ukraina o‘rtasida o‘t ochishni to‘xtatish va barqaror tinchlik o‘rnatish uchun kelishuvga erishish vaqti keldi. Prezident Tramp bu jarayon 8 avgustgacha yakunlanishi lozimligini bildirdi va tinchlikni ta’minlash uchun qo‘shimcha choralar ko‘rishga tayyor ekanini ma’lum qildi.
Tramp tomonidan belgilangan ushbu muddat – 8 avgustda tugaydigan 10 kunlik ultimatum Rossiyaga nisbatan jiddiy bosim sifatida baholanmoqda. Agar urush to‘xtatilmasa, AQSh Rossiya va uning savdo hamkorlariga qarshi yangi, deyarli 100 foizlik ikkilamchi bojlar joriy etilishini va’da qilgan.
Kreml esa bu bayonotga rasmiy munosabat bildirib, so‘zlarni faqat ma’lumot sifatida qabul qilganini ma’lum qildi. Rossiya prezidenti matbuot kotibi Dmitriy Peskovning aytishicha, mamlakat iqtisodiyoti katta miqdordagi sanksiyalar ostida faoliyat yuritmoqda va bu holatda muayyan darajada immunitet hosil qilgan.
Shu bilan birga, AQSh prezidenti Donald Tramp va Rossiyaning sobiq rahbari Dmitriy Medvedev ijtimoiy tarmoqlarda o‘zaro munozaraga kirishdi. Bu voqealar jahon siyosiy muhitini yanada keskinlashtirmoqda va keyingi rivojlanishlar diqqat bilan kuzatilmoqda.
Zamin.uz tahlilchilari fikricha, Ukrainadagi vaziyat, Trampning ultimati hamda Rossiyaga qarshi yangi bojlar xalqaro iqtisodiy va siyosiy barqarorlikka sezilarli ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Shuning uchun ushbu jarayonlar diqqat bilan kuzatilishi lozim.

Трамп потребовал остановить войну в Украине до 8 августа
Президент США Дональд Трамп настоятельно заявил, что военные действия в Украине должны быть прекращены до 8 августа. Об этом на заседании Совета Безопасности ООН сообщил постоянный представитель США Джон Келли.
По его словам, пришло время достичь соглашения о прекращении огня между Россией и Украиной и установлении стабильного мира. Президент Трамп отметил, что этот процесс должен быть завершен до 8 августа и выразил готовность принять дополнительные меры для обеспечения мира.
Установленный Трампом срок – 10-дневный ультиматум, который истекает 8 августа, рассматривается как серьезное давление на Россию. Если война не будет остановлена, США пообещали ввести новые, почти 100-процентные вторичные пошлины против России и ее торговых партнеров.
Кремль, в свою очередь, официально отреагировал на это заявление, заявив, что воспринимает слова только как информацию. Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков отметил, что экономика страны функционирует в условиях значительных санкций и в этой ситуации сформировала определенный уровень иммунитета.
В то же время президент США Дональд Трамп и бывший глава России Дмитрий Медведев вступили в взаимные споры в социальных сетях. Эти события еще больше обостряют мировую политическую обстановку, и дальнейшие развития внимательно отслеживаются.
По мнению аналитиков Zamin.uz, ситуация в Украине, ультиматум Трампа и новые пошлины против России могут оказать значительное влияние на международную экономическую и политическую стабильность. Поэтому за этими процессами необходимо внимательно следить.