Buyuk Britaniyada havo harakatini boshqaruvchi NATS tizimida yuzaga kelgan 20 daqiqalik uzilish natijasida 150 dan ortiq reys bekor qilindi va ko‘plab parvozlar kechikdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Nosozlik Svanvikdagi havo harakati markazida radar ma’lumotlarini ekranga chiqaruvchi tizimda yuzaga kelgan xatolik sababli sodir bo‘ldi. Shu bois radarlar samolyotlarning joylashuvini to‘g‘ri ko‘rsata olmadi va xavfsizlik nuqtai nazaridan barcha parvozlar vaqtincha to‘xtatildi.
NATS osmonning milliy infratuzilmasi hisoblanadi va radar ishlamay qolganda tizim samolyotlar sonini kamaytirib, xavfsizlikni ta’minlaydi. Shuning uchun qisqa uzilish ham katta ta’sir ko‘rsatdi.
Ryanair va EasyJet kompaniyalari NATSni tanqid qilib, 2023-yildagi xatodan saboq olinmaganini aytmoqda. Ryanair hatto NATS rahbarining iste’fosini talab qildi.
Boshqa mutaxassislar esa bunday texnik nosozliklar ba’zida bo‘lib turishini ta’kidlamoqda. Buyuk Britaniya osmoni eng band hududlardan biri hisoblanadi.
Yilning eng tanqis davrida yuz bergan nosozlik butun tizimga bosimni oshirdi. Shu sababli ayrim mutaxassislar Janubiy Angliyada qo‘shimcha uchish-qo‘nish yo‘laklari zarurligini bildirmoqda.
Hukumat aeroportlarni kengaytirish rejalarini qo‘llab-quvvatlamoqda, ammo bu tabiatni muhofaza qilish masalalarida savollarni yuzaga keltirmoqda.

Неполадка в системе NATS отменило более 150 рейсов
В Великобритании из-за 20-минутного сбоя в системе управления воздушным движением NATS было отменено более 150 рейсов, и многие рейсы задержались. Об этом сообщает Zamin.uz.
Сбой произошел из-за ошибки в системе, выводящей данные радара на экран, в центре управления воздушным движением в Сванвике. В результате радары не смогли правильно показать местоположение самолетов, и с точки зрения безопасности все рейсы были временно приостановлены.
NATS является национальной инфраструктурой воздушного пространства, и когда радар выходит из строя, система уменьшает количество самолетов, обеспечивая безопасность. Поэтому даже короткий сбой оказал большое влияние.
Компании Ryanair и EasyJet критикуют NATS, утверждая, что уроки из ошибки 2023 года не были извлечены. Ryanair даже требует отставки руководителя NATS.
Другие эксперты подчеркивают, что такие технические неисправности иногда происходят. Небо Великобритании считается одним из самых загруженных районов.
Сбой, произошедший в самый напряженный период года, увеличил давление на всю систему. Поэтому некоторые специалисты указывают на необходимость дополнительных взлетно-посадочных полос в Южной Англии.
Правительство поддерживает планы по расширению аэропортов, однако это вызывает вопросы по вопросам охраны окружающей среды.