Amerikada o‘smirlar kofeinli xaltachalarni ko‘p iste’mol qilmoqda
So‘nggi vaqtlarda Amerikada o‘smirlar orasida kofeinli xaltachalar iste’moli sezilarli darajada oshmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Mutaxassislar bu xavfli odatning yaqin kelajakda Buyuk Britaniya va boshqa davlatlarga ham tarqalishidan xavotir bildirmoqda. Ushbu kichik, choy paketiga o‘xshash xaltachalar lab va milk orasiga qo‘yilib, organizmga to‘g‘ridan-to‘g‘ri kofein ta’sirini yetkazadi.
Bir dona xaltada ikki finjon qahvaga teng miqdorda kofein bo‘lishi mumkin, bu esa haddan ortiq iste’mol qilinganda sog‘liqqa zarar yetkazadi. Ijtimoiy tarmoqlarda ayniqsa TikTok platformasida ba’zi blogerlar ushbu mahsulotni sport bilan shug‘ullanuvchilar va imtihonga tayyorlanayotgan talabalar uchun foydali deb taqdim etmoqda.
Ularning fikriga ko‘ra, kofein hushyorlikni oshiradi va charchoqni kamaytiradi. Biroq, mutaxassislar yoshlar organizmi kofeinga juda sezgir ekanligini ta’kidlaydi.
Haddan ortiq kofein iste’moli yurak urishining tezlashishi, asabiylik, bosh og‘rig‘i, tutqanoq va yurak ritmining buzilishi kabi jiddiy sog‘liq muammolariga sabab bo‘lishi mumkin. Yevropa oziq-ovqat xavfsizligi agentligi tavsiyasiga ko‘ra, 30 kilogramm vaznga ega bola kuniga 90 milligrammdan ortiq kofein iste’mol qilmasligi kerak.
Shu bois dietologlar energiyani tabiiy usullar orqali olishni maslahat beradi. Me’yorida va muvozanatli ovqatlanish, temir va oqsilga boy mahsulotlar, shuningdek sekin parchalanadigan uglevodlar bolalar va o‘smirlarning hushyor va faol bo‘lishiga yordam beradi.

В Америке подростки потребляют много кофеиновых напитков
В последнее время в Америке среди подростков значительно увеличилось потребление кофеиновых пакетиков. Об этом сообщает Zamin.uz.
Специалисты выражают опасения, что эта опасная привычка может распространиться в ближайшем будущем на Великобританию и другие страны. Эти маленькие пакетики, похожие на чайные, помещаются между губами и деснами, доставляя кофеин непосредственно в организм.
В одном пакетике может содержаться количество кофеина, равное двум чашкам кофе, что при чрезмерном потреблении может нанести вред здоровью. В социальных сетях, особенно на платформе TikTok, некоторые блогеры представляют этот продукт как полезный для занимающихся спортом и студентов, готовящихся к экзаменам.
По их мнению, кофеин повышает бдительность и снижает усталость. Однако специалисты подчеркивают, что организм молодежи очень чувствителен к кофеину.
Чрезмерное потребление кофеина может привести к серьезным проблемам со здоровьем, таким как учащенное сердцебиение, нервозность, головная боль, судороги и нарушения сердечного ритма. Согласно рекомендациям Европейского агентства по безопасности продуктов питания, ребенок весом 30 килограммов не должен потреблять более 90 миллиграммов кофеина в день.
По этой причине диетологи советуют получать энергию естественными способами. Умеренное и сбалансированное питание, продукты, богатые железом и белком, а также медленно усваиваемые углеводы помогают детям и подросткам оставаться бдительными и активными.
Отказ от кофеина или его умеренное потребление имеет важное значение для здоровья
TikTok выпускает новое приложение для США
Компания ByteDance разрабатывает специальную новую версию приложения TikTok для Соединенных Штатов Америки. Об этом сообщает Zamin.uz. Этот проект реализуется с целью предотвращения запрета