Jahon siyosatida muhim voqea yuz bermoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Oq uyda o‘tgan matbuot anjumanida Tramp Uitkoffning safar maqsadi va muhokama qilinadigan masalalar haqida aniq ma’lumot bermadi. Ma’lumotlarga ko‘ra, Stiven Uitkoff ilgari ham Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan uchrashgan, muhim siyosiy muzokaralarda ishtirok etgan.
Ushbu safardan qanday natijalar olinishi hozircha noma’lum. Biroq AQSH rahbariyati bu tashrif orqali Rossiya bilan murakkab muzokaralarni davom ettirishni maqsad qilgan.
Tramp o‘z bayonotida Rossiyaning Ukrainaga qarshi olib borayotgan yangi harbiy harakatlarini tanqid qildi va yangi sanksiyalar qo‘llanishi mumkinligini bildirgan. U Putin bu choralar haqida o‘ylayaptimi yoki yo‘qligini aniq bilmasligini ta’kidladi.
Shuningdek, AQSH Senatining mablag‘lar bo‘yicha qo‘mitasi 2026 yil 30 sentyabrgacha bo‘lgan moliyaviy yil uchun Pentagonga 852 milliard dollar ajratishni ma’qulladi. Bu mablag‘ Tramp tomonidan yil boshida so‘ralganidan 2,6 foizga ko‘pdir.
Hozirgi vaziyatda AQSH va Rossiya o‘rtasidagi munosabatlar yanada taranglashmoqda. Yangi sanksiyalar va muzokaralar ikki davlat o‘rtasidagi siyosiy tortishuvlarda muhim rol o‘ynashi mumkin.

В мировой политике происходит важное событие. Об этом сообщает Zamin.uz.
Президент США Дональд Трамп объявил о введении новых санкций против России. Он решил отправить своего специального представителя Стивена Уиткоффа в Москву.
На пресс-конференции, прошедшей в Белом доме, Трамп не предоставил конкретной информации о целях поездки Уиткоффа и обсуждаемых вопросах. По данным, Стивен Уиткофф ранее встречался с президентом России Владимиром Путиным и участвовал в важных политических переговорах.
Какие результаты будут получены от этой поездки, пока неизвестно. Однако руководство США ставит целью продолжение сложных переговоров с Россией через этот визит.
Трамп в своем заявлении раскритиковал новые военные действия России против Украины и сообщил о возможности введения новых санкций. Он подчеркнул, что не знает, думает ли Путин о этих мерах или нет.
Также комитет по финансам Сената США одобрил выделение Пентагону 852 миллиарда долларов на финансовый год, который заканчивается 30 сентября 2026 года. Эти средства на 2,6 процента больше, чем запрашивалось Трампом в начале года.
В текущей ситуации отношения между США и Россией продолжают обостряться. Новые санкции и переговоры могут сыграть важную роль в политических противоречиях между двумя государствами.