G‘azoda ochlik bolalar hayotini xavf ostida qoldirdi
G‘azo shahridagi kasalxonada Nasma Ayad ojiz holga kelgan qizi Jananing sochlarini muloyimlik bilan silab o‘tiradi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
U umid bilan qizining G‘azodan tibbiy evakuatsiya qilinishini kutmoqda, ammo vaqt tobora qisqarib bormoqda. Nasmaga ko‘ra, qizi har kuni ko‘z o‘ngida zaiflashib, sog‘ligi yomonlashmoqda.
Sakkiz yoshli Jana Ayad balog‘atga yetmagan, holsiz bolalarning timsoliga aylangan. Uning vazni atigi 11 kilogramm bo‘lib, u ko‘rish, gapirish va oyoqqa turishda qiyinchiliklarga duch kelmoqda.
G‘azo sharoitida murakkab kasalliklarni davolash imkoniyati deyarli yo‘q, chunki oziq-ovqat taqchilligi, tibbiy vositalarning yetishmasligi va urush sababli ko‘plab xizmatlar to‘xtab qolgan. Ovqatlanish bo‘yicha mutaxassis Suzan Maroufning aytishicha, protein va oziq-ovqat yetishmasligidan Jananing organizmida shish paydo bo‘lmoqda.
Jananing opasi Jouri ham og‘ir ahvolda edi. U buyrak yetishmovchiligi va ochlik sababli 20-iyul kuni vafot etdi.
Nasma ikki farzandini ham chetga evakuatsiya qilishga harakat qilgan, ammo bu niyat amalga oshmadi. G‘azo Sog‘liqni saqlash vazirligi ularni evakuatsiya ro‘yxatiga kiritgan bo‘lsa-da, bu ish yakunlanmadi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti va xalqaro gumanitar tashkilotlar G‘azoda ochlik bilan bog‘liq vaziyatni halokatli deb baholamoqda. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, ochlik sababli hozirgacha 156 kishi halok bo‘lgan, ularning 90 nafari bolalar hisoblanadi.
Ushbu vaziyat inson hayoti uchun jiddiy xavf tug‘dirmoqda va xalqaro hamjamiyatning darhol yordam ko‘rsatishini talab etmoqda.

Голод в Газе поставил под угрозу жизнь детей
В больнице города Газа Насма Аяд нежно гладит волосы своей ослабевшей дочери Джаны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Она с надеждой ждет медицинской эвакуации дочери из Газы, однако время стремительно уходит. По словам Насмы, ее дочь каждый день на глазах слабеет и ее здоровье ухудшается.
Восьмилетняя Джана Аяд стала символом неокрепших, беспомощных детей. Ее вес составляет всего 11 килограммов, и ей трудно видеть, говорить и вставать на ноги.
В условиях Газы практически нет возможности лечить сложные заболевания, так как нехватка продовольствия, отсутствие медицинских средств и война привели к остановке многих услуг. По словам специалиста по питанию Сузан Мауроф, из-за нехватки белка и пищи в организме Джаны возникает отек.
Сестра Джаны, Жури, также была в тяжелом состоянии. Она скончалась 20 июля из-за почечной недостаточности и голода.
Насма пыталась эвакуировать обоих своих детей, но это намерение не осуществилось. Хотя Министерство здравоохранения Газы внесло их в список на эвакуацию, это дело не было завершено.
Организация Объединенных Наций и международные гуманитарные организации оценивают ситуацию с голодом в Газе как катастрофическую. По официальным данным, до сих пор 156 человек погибли от голода, из них 90 — дети.
Эта ситуация представляет серьезную угрозу для человеческой жизни и требует немедленной помощи международного сообщества