Ukraina 2025 yilga qadar urushni yakunlamoqchi
Ukraina tashqi ishlar vaziri Andriy Sibi Finlyandiyaning YLE nashriga bergan intervyusida mamlakat uchun eng muhim maqsad 2025 yil oxirigacha urushni to‘liq yakunlash ekanligini ta’kidladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, tinchlik va barqarorlik nafaqat Kiyev, balki butun Yevropa va boshqa mintaqalar uchun xavfsizlik kafolati hisoblanadi. Sibi so‘zlariga ko‘ra, Ukraina hozirda barcha uchun xavfsizlikni ta’minlash vazifasini bajarib kelmoqda.
Urush qanday tugashi Yevropa va dunyoda tinchlik sharoitiga katta ta’sir ko‘rsatadi. Shu sababli, Rossiyani tinchlik muzokaralariga majburlash uchun xalqaro hamjamiyat bilan birgalikda harakat qilish zarur.
Vazir, shuningdek, xalqaro hamjamiyat, xususan, Amerika Qo‘shma Shtatlari va sobiq prezident Donald Trampdan Rossiyaga nisbatan yanada qattiqroq va samarali sanksiyalar joriy etishda yordam so‘raganini bildirdi. Chunki faqat shunday yo‘l bilan Rossiyaning urush iqtisodiyotini to‘xtatish va uchinchi davlatlar bilan savdo aloqalariga cheklov qo‘yish mumkin bo‘ladi.
Ekspertlar bu bayonotni Kiyevning qat’iy pozitsiyasidan dalolat beruvchi muhim qadam deb baholamoqda. Ukraina hukumati 2025 yil yakunigacha urushni to‘xtatishga umid qilmoqda va Donald Trampning siyosiy ta’siri hamda yordamini bu jarayonda muhim deb hisoblamoqda.
Yaqin oylarda Kiyev, Vashington va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi siyosiy jarayonlar va Rossiyaga qarshi qo‘shimcha bosimlarning qanday natija berishi siyosat kuzatuvchilari va jamoatchilik tomonidan diqqat bilan kuzatilmoqda. Bu jarayonlar mintaqaviy va xalqaro xavfsizlikka ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda.

Украина хочет завершить войну к 2025 году
Министр иностранных дел Украины Андрей Сибига в интервью финскому изданию YLE отметил, что для страны главной целью является полное завершение войны до конца 2025 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, мир и стабильность являются гарантией безопасности не только для Киева, но и для всей Европы и других регионов. Сиби заявил, что Украина в настоящее время выполняет задачу обеспечения безопасности для всех.
То, как закончится война, окажет значительное влияние на условия мира в Европе и мире. Поэтому необходимо действовать совместно с международным сообществом, чтобы заставить Россию сесть за стол переговоров.
Министр также сообщил, что обратился за помощью к международному сообществу, в частности, к Соединенным Штатам Америки и бывшему президенту Дональду Трампу, с просьбой ввести более жесткие и эффективные санкции против России. Поскольку только таким образом можно остановить военную экономику России и ограничить торговые связи с третьими странами.
Эксперты оценивают это заявление как важный шаг, свидетельствующий о твердой позиции Киева. Украинское правительство надеется остановить войну до конца 2025 года и считает политическое влияние и помощь Дональда Трампа важными в этом процессе.
В ближайшие месяцы политические процессы между Киевом, Вашингтоном и Европейским Союзом, а также дополнительные меры давления на Россию будут внимательно отслеживаться политическими наблюдателями и общественностью. Ожидается, что эти процессы окажут влияние на региональную и международную безопасность.