Germaniya G‘azoda urushni to‘xtatishni talab qildi
Yaqin Sharqdagi murakkab vaziyat fonida G‘azo sektorida urushning to‘xtashi uchun Germaniya Tashqi ishlar vazirligidan muhim bayonot berildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Tashqi ishlar vaziri Yoxann Vadefulning so‘zlariga ko‘ra, agar HAMAS qurollarini tashlab, garovga olinganlarni, jumladan Germaniya fuqarolarini ozod qilsa va sektordagi siyosiy ta’siridan voz kechsa, G‘azodagi qurolli mojaro tugatilishi mumkin. Vazir ta’kidlaganidek, Germaniya Isroilning xavfsizligini ta’minlashda yordam berishda davom etadi.
Biroq, HAMASdan garovdagilarni ozod qilish, qurolsizlanish va Falastin hududlarida siyosiy ta’sirni to‘xtatishni talab qiladi. Bundan keyin HAMAS tomonidan Isroilga tahdid solishga yo‘l qo‘yilmasligi zarur.
Germaniya Tashqi ishlar vazirligi bayonotida muzokaralar davom etayotgan bo‘lsa-da, HAMAS hozircha taslim bo‘lishga tayyor emasligi qayd etilgan. Shu bilan birga, G‘azo sektoridagi vaziyat keskinlashib borayotgani Germaniyani befarq qoldirmasligi ta’kidlandi.
Tashqi ishlar vazirligi Germaniyaning Isroil oldidagi mas’uliyatini to‘liq anglashini bildiradi. Ammo G‘azodagi insonparvarlik inqirozi va urush oqibatlari jahon jamoatchiligi uchun jiddiy tashvish manbai bo‘lib qolmoqda.
Hozirgi murakkab vaziyatda Germaniya xalqaro hamjamiyatni muammoni tinch yo‘l bilan hal qilishga chaqirmoqda. Urushdan zarar ko‘rayotgan tinch aholi va garovdagi insonlarning taqdiri mutasaddi idoralarning diqqat markazida qolmoqda.
Germaniya urushning davom etishi insonparvarlikka jiddiy zarar yetkazishini hisobga olgan holda, vaziyatni tinch yo‘l bilan hal qilish tarafdori ekanligini bildiradi.

Германия потребовала прекратить войну в Газе
На фоне сложной ситуации на Ближнем Востоке Министерство иностранных дел Германии сделало важное заявление о прекращении войны в секторе Газа. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам министра иностранных дел Йоханна Вадефуля, если ХАМАС сложит оружие, освободит заложников, включая граждан Германии, и откажется от политического влияния в секторе, вооруженный конфликт в Газе может быть прекращен. Министр подчеркнул, что Германия продолжит помогать в обеспечении безопасности Израиля.
Однако требуется освобождение заложников от ХАМАС, разоружение и прекращение политического влияния на палестинских территориях. В дальнейшем необходимо предотвратить угрозы Израилю со стороны ХАМАС.
В заявлении Министерства иностранных дел Германии отмечается, что, хотя переговоры продолжаются, ХАМАС пока не готов сдаться. При этом подчеркивается, что ухудшающаяся ситуация в секторе Газа не может оставить Германию равнодушной.
Министерство иностранных дел заявляет о полном осознании ответственности Германии перед Израилем. Однако гуманитарный кризис в Газе и последствия войны остаются серьезным источником беспокойства для мирового сообщества.
В текущей сложной ситуации Германия призывает международное сообщество решить проблему мирным путем. Судьба мирного населения, страдающего от войны, и заложников остается в центре внимания соответствующих органов.
Учитывая, что продолжение войны наносит серьезный ущерб гуманитарной ситуации, Германия заявляет о своей поддержке мирного разрешения ситуации.