AQSH sobiq prezidenti Donald Tramp Oq uyda katta ta’mirlash va rekonstruksiya ishlarini boshlashni rejalashtirmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ishlar so‘nggi yarim asrda kuzatilmagan miqyosda bo‘lib, umumiy qiymati 200 million dollarni tashkil qiladi. Mablag‘larning katta qismi Trampning shaxsiy hissasi va noma’lum homiylar tomonidan ta’minlanadi.
Loyihaga ko‘ra, ta’mirlash jarayonida binoga yangi zamonaviy bal zali quriladi. Hozirda Oq uyda katta rasmiy tadbirlar o‘tkazish uchun doimiy maydoncha mavjud emas, shuning uchun katta tantanalar uchun tashqi chatirlar o‘rnatiladi.
Yangi bal zalining maydoni 8 ming kvadrat metrdan oshib, 650 nafar mehmonni sig‘dira oladi. Bu hozirgi Sharqiy zalning sig‘imidandir uch barobar ko‘pdir.
Ushbu kengaytma rasmiy qabul marosimlari va xalqaro delegatsiyalarni munosib qabul qilish imkonini yaratadi. Yangi inshoot 1902 yilda qurilgan Sharqiy qanot yaqinida barpo etiladi.
Bu qanotda birinchi xonim Melaniya Tramp va yuqori lavozimli amaldorlar ofislari joylashgan bo‘lib, ta’mirlash ishlari doirasida u ham modernizatsiyadan o‘tadi. Melaniya Tramp allaqachon o‘z ish xonasini bo‘shatgan va uning yangi ofis joyi keyinchalik aniqlanadi.
Qurilish ishlarini tajribali tashkilotlar amalga oshiradi. Arxitektura bo‘yicha McCrery Architects byurosi, qurilish ishlarini Clark Construction guruhi va muhandislik xizmatlarini AECOM kompaniyasi bajaradi.
Ishlar joriy yilning sentyabr oyida boshlanishi rejalashtirilgan. Oq uy vakillari ta’kidlaganidek, bal zali qurilishi uchun mablag‘ faqat Tramp va noma’lum homiylar tomonidan ajratiladi.
Hukumat tomonidan mablag‘ berilmasligi loyihaning xususiy va siyosiy ahamiyatga ega ekanini ko‘rsatadi.

Дональд Трамп начинает большой ремонт в Белом доме
Бывший президент США Дональд Трамп планирует начать крупный ремонт и реконструкцию в Белом доме. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти работы будут проводиться в масштабах, не наблюдавшихся за последние полвека, и общая стоимость составит 200 миллионов долларов. Большая часть средств будет обеспечена личным вкладом Трампа и неизвестными спонсорами.
Согласно проекту, в процессе ремонта в здании будет построен новый современный бал зал. В настоящее время в Белом доме нет постоянной площадки для проведения крупных официальных мероприятий, поэтому для больших торжеств будут установлены внешние шатры.
Площадь нового бал зала превысит 8 тысяч квадратных метров и сможет вместить 650 гостей. Это в три раза больше, чем в текущем Восточном зале.
Это расширение создаст возможность для достойного приема официальных церемоний и международных делегаций. Новое сооружение будет построено рядом с Восточным крылом, которое было построено в 1902 году.
В этом крыле расположены офисы первой леди Мелании Трамп и высокопоставленных чиновников, которые также будут модернизированы в рамках ремонтных работ. Мелания Трамп уже освободила свой рабочий кабинет, и ее новое офисное место будет определено позже.
Строительные работы будут выполняться опытными организациями. Архитектурное бюро McCrery Architects, строительные работы выполнит группа Clark Construction, а инженерные услуги предоставит компания AECOM.
Работы планируется начать в сентябре текущего года. Как отметили представители Белого дома, средства на строительство бал зала будут выделены только Трампом и неизвестными спонсорами.
Отсутствие финансирования со стороны правительства указывает на то, что проект имеет частное и политическое значение.