Rossiyada gumonlanuvchilarning hisoblari 10 kungacha muzlatiladi
Rossiyada moliyaviy xavfsizlik va huquqni muhofaza qilish sohasida muhim o‘zgarishlar yuz berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Prezident Vladimir Putin sudgacha bo‘lgan tergov jarayonida gumonlanuvchilarning bank hisobvaraqlaridagi pul mablag‘larini 10 kungacha muzlatib qo‘yish imkoniyatini beruvchi qonunni imzoladi. Ushbu qonun Jinoyat-protsessual kodeksiga kiritilib, Davlat dumasi va Federatsiya kengashi tomonidan 2025 yil iyul oyida ma’qullangan.
Endilikda tergov va surishtiruv organlari, agar gumonlanuvchining hisobvaraqlarida jinoiy faoliyatga aloqador pul mablag‘lari borligi aniq bo‘lsa, moliyaviy operatsiyalarni to‘xtatib qo‘yishi mumkin. Hisobvaraq 10 kungacha muzlatiladi va muddat tugagach, blokirovkani davom ettirish yoki bekor qilish haqidagi qarorni sud qabul qiladi.
Agar blokirovka uchun asos bo‘lmasa, tergovchi o‘z qarorini bekor qilib, bank yoki elektron pul operatorini darhol xabardor qilishi shart. Shuningdek, qonunga muvofiq, banklar va moliyaviy tashkilotlar huquqni muhofaza qiluvchi organlarning so‘rovlari bo‘yicha 3 ish kuni ichida barcha zarur ma’lumotlarni taqdim etishi kerak.
Elektron so‘rovlar esa 24 soat ichida bajarilishi lozim. Mutasaddilar ta’kidlashicha, yangi qoidalar 2025 yil 1 sentyabrdan kuchga kiradi va moliyaviy jinoyatlarga qarshi kurashishda huquqni muhofaza qilish organlarining imkoniyatlarini yanada oshiradi.
Bu o‘zgarishlar bank operatsiyalarining shaffofligini ta’minlashga va gumonlanuvchilarning hisobvaraqlari orqali noqonuniy mablag‘larni yashirish holatlarining oldini olishga xizmat qiladi. Ekspertlar bu yangilikni sudgacha bo‘lgan tekshiruv jarayonlarini samarali qilish va moliyaviy xavfsizlikni mustahkamlash uchun muhim qadam deb baholamoqda.

В России счета подозреваемых замораживаются на 10 дней
В России произошли важные изменения в области финансовой безопасности и правоохранительной деятельности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Президент Владимир Путин подписал закон, который предоставляет возможность замораживать денежные средства на банковских счетах подозреваемых на срок до 10 дней в ходе предварительного следствия. Этот закон был внесен в Уголовно-процессуальный кодекс и одобрен Государственной Думой и Советом Федерации в июле 2025 года.
Теперь следственные и оперативные органы могут приостановить финансовые операции, если будет установлено, что на счетах подозреваемого имеются денежные средства, связанные с преступной деятельностью. Счет будет заморожен на 10 дней, и по истечении этого срока решение о продлении или снятии блокировки будет принимать суд.
Если оснований для блокировки нет, следователь обязан отменить свое решение и незамедлительно уведомить банк или оператора электронных денег. Также согласно закону, банки и финансовые организации должны предоставлять все необходимые данные по запросам правоохранительных органов в течение 3 рабочих дней.
Электронные запросы должны выполняться в течение 24 часов. Ответственные лица подчеркивают, что новые правила вступят в силу с 1 сентября 2025 года и значительно увеличат возможности правоохранительных органов в борьбе с финансовыми преступлениями.
Эти изменения направлены на обеспечение прозрачности банковских операций и предотвращение случаев сокрытия незаконных средств через счета подозреваемых. Эксперты оценивают эту новацию как важный шаг к эффективному проведению предварительных проверок и укреплению финансовой безопасности.