Zelenskiy devoni sobiq o‘rinbosarining uyida tintuv o‘tkazildi
Ukraina Milliy aksilkorrupsiya byurosi (NABU) tomonidan olib borilayotgan surishtiruv doirasida mamlakat prezidenti Volodimir Zelenskiy devoni rahbarining sobiq o‘rinbosari Rostislav Shurmaga tegishli uyda tintuv o‘tkazildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Germaniyaning nufuzli “Der Spiegel” nashri xabar berdi. Ma’lum qilinishicha, 15 iyul kuni Bavariya federal yerlaridan biri bo‘lgan Shtarnberg shahrida joylashgan Shurma yashaydigan manzilda nemis huquqni muhofaza qiluvchi organlari NABUning so‘rovi asosida tintuv ishlarini amalga oshirgan.
Nashr ta’kidicha, ushbu harakat Ukrainadagi siyosiy vaziyat uchun juda nozik davrda ro‘y berdi. Chunki bir hafta o‘tib, Zelenskiy korrupsiyaga qarshi kurashish milliy byurosi va korrupsiyaga qarshi ixtisoslashtirilgan prokuraturaning vakolatlarini cheklash to‘g‘risida qaror qabul qilgan.
Rossiya bilan davom etayotgan urush fonida 41 yoshli Shurmaning qanday qilib Bavariyaga ko‘chib o‘tganiga oid aniq ma’lumotlar hozircha mavjud emas. Oldinroq “Ukrainskaya pravda” nashri manbalariga tayanib, prezident devoni rahbari Andrey Yermakning iqtisodiy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari bo‘lgan Shurma “manfaatlar to‘qnashuvi va AQSH rasmiylarining bosimi” sababli lavozimidan ozod etilganini ma’lum qilgan.
Shuningdek, Shurmaning akasiga tegishli kompaniyalar “yashil tarif” mexanizmi orqali davlat mablag‘larini qoplagani haqidagi ma’lumotlar ommaga tarqalganidan so‘ng, xalqaro hamkorlar u bilan hamkorlikni to‘xtatishga qaror qilgan. Ukraina “NV” nashri esa Shurmaning ishdan bo‘shatilishi 2024 yil bahorida prezident Zelenskiy va AQSH davlat kotibi Entoni Blinken o‘rtasida bo‘lib o‘tgan muloqotlardan so‘ng rasmiylashtirilganini yozadi.

У дома бывшего заместителя Зеленского проведен обыск
В рамках расследования, проводимого Национальным антикоррупционным бюро Украины (НАБУ), был проведен обыск в доме бывшего заместителя главы офиса президента страны Владимира Зеленского Ростислава Шурмы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщило авторитетное немецкое издание “Der Spiegel”. Согласно информации, 15 июля в городе Штарнберг, который находится в одном из федеральных земель Баварии, немецкие правоохранительные органы провели обыск по запросу НАБУ по адресу, где проживает Шурма.
Издание подчеркивает, что данное действие произошло в очень деликатный период политической ситуации в Украине. Поскольку через неделю Зеленский принял решение о ограничении полномочий Национального бюро по борьбе с коррупцией и специализированной прокуратуры по борьбе с коррупцией.
На фоне продолжающейся войны с Россией пока нет точной информации о том, как 41-летний Шурма переехал в Баварию. Ранее издание “Украинская правда”, ссылаясь на источники, сообщало, что Шурма, который был заместителем главы офиса президента Андрея Ермака по экономическим вопросам, был освобожден от должности из-за “конфликта интересов и давления со стороны официальных лиц США”.
Кроме того, после распространения информации о том, что компании, принадлежащие брату Шурмы, покрывали государственные средства через механизм “зеленого тарифа”, международные партнеры решили прекратить сотрудничество с ним. Издание Украина “NV” сообщает, что увольнение Шурмы было оформлено после переговоров между президентом Зеленским и государственным секретарем США Энтони Блинкеном весной 2024 года.