Uning so‘zlariga ko‘ra, bu qaror Amerika Qo‘shma Shtatlarining xalqaro majburiyatlari asosida qabul qilingan va Vashington tomonidan berilgan va’daning ijrosi sifatida baholanadi. Pistorius ta’kidlaganidek, Germaniya Ukrainaga uchirish qurilmalari bilan yordam beradi va keyinchalik Patriot tizimining qo‘shimcha texnik jihozlarini ham yuborishi mumkin.
Berlin va Vashington Kiyevga yetkazilgan Patriot tizimlari o‘rniga tizimning eng yangi versiyasini taqdim etish bo‘yicha kelishuvga erishgan. Yaqin kunlarda Bundesver Ukrainaga yangi Patriot tizimlari uchun uchirish qurilmalarini jo‘natadi.
Keyingi ikki-uch oy ichida esa ushbu tizimlarning texnik va elektron qismlari ham yetkazib beriladi. Bu yordam Rossiya agressiyasiga qarshi mudofaa imkoniyatlarini yanada mustahkamlaydi.
Hozirgi vaqtda Germaniyada o‘n ikkita Patriot tizimidan oltitasi qolgan. Ularning uchtasi Ukraina hududida, ikkitasi Polshada joylashgan, yana biri esa Bundesver va Ukraina harbiylari tomonidan o‘quv mashg‘ulotlarida foydalanilmoqda.
Bu tashabbus Ukraina uchun muhim strategik yordam bo‘lib, mamlakat havo himoyasini kuchaytirish va suverenitetini saqlashda katta ahamiyatga ega.

Германия снова отправит Украине две системы Patriot
Министр обороны Германии Борис Писториус 1 августа заявил, что страна готова поставить Украине еще две ракеты Patriot. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, это решение было принято на основе международных обязательств Соединенных Штатов и рассматривается как выполнение обещания, данного Вашингтоном. Как отметил Писториус, Германия окажет Украине помощь в виде пусковых установок и впоследствии может отправить дополнительные технические средства для системы Patriot.
Берлин и Вашингтон достигли соглашения о предоставлении Киеву самой новой версии системы вместо уже поставленных систем Patriot. В ближайшие дни Бундесвер отправит Украине пусковые установки для новых систем Patriot.
В течение следующих двух-трех месяцев также будут поставлены технические и электронные компоненты этих систем. Эта помощь еще больше укрепит оборонительные возможности против российской агрессии.
В настоящее время в Германии осталось шесть из двенадцати систем Patriot. Три из них находятся на территории Украины, две — в Польше, а одна используется Бундесвером и украинскими военными для учебных занятий.
Эта инициатива является важной стратегической помощью для Украины и имеет большое значение для укрепления воздушной обороны страны и сохранения ее суверенитета