Rossiyada migrant bolalar uchun ta’lim pullik bo‘ladi
Rossiya Davlat Dumasi deputatlari tomonidan muhokamaga kiritilgan yangi qonun loyihasiga ko‘ra, mamlakatda yashayotgan migrant oilalarining bolalari uchun davlat maktablarida ta’lim faqat to‘lov asosida bo‘lishi mumkin. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu taklif bir qator rasmiylar va deputatlar tomonidan qo‘llab-quvvatlanmoqda. Qonun loyihasida ko‘rsatilishicha, Rossiyada yashovchi chet ellik oilalarning 1-sinfdan 11-sinfgacha bo‘lgan farzandlari davlat maktablarida bepul o‘qiy olmaydi, balki faqat pullik ta’lim olishlari mumkin bo‘ladi.
Bundan tashqari, bu bolalarga rus tilini bilish darajasini tasdiqlash uchun faqat uch marta imtihon topshirish huquqi beriladi. Deputat Yaroslav Nilovning ta’kidlashicha, ushbu loyiha ilgari ham ko‘rib chiqilgan, ammo unda ayrim kamchiliklar mavjud edi.
Hozirda yangilangan variant fraksiyalar o‘rtasida muhokama qilinmoqda va yaqin orada Davlat Dumasiga qayta taqdim etilishi kutilmoqda. Ushbu qonun loyihasi qabul qilinsa, migrant oilalarining farzandlari uchun ta’lim olish tartibida sezilarli o‘zgarishlar yuz beradi.

В России образование для мигрантских детей будет платным
Согласно новому законопроекту, внесенному на обсуждение депутатами Государственной Думы России, образование для детей мигрантов, проживающих в стране, в государственных школах может быть только на платной основе. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это предложение поддерживается рядом официальных лиц и депутатов. В законопроекте указано, что дети иностранных семей, проживающих в России, не смогут учиться бесплатно в государственных школах с 1 по 11 класс, а смогут получать только платное образование.
Кроме того, этим детям предоставляется право сдавать экзамен на знание русского языка только три раза. Депутат Ярослав Нилов отметил, что этот проект рассматривался и ранее, но в нем были некоторые недостатки.
В настоящее время обновленный вариант обсуждается между фракциями и ожидается, что в ближайшее время будет повторно представлен в Государственную Думу. Если этот законопроект будет принят, в порядке получения образования для детей мигрантов произойдут значительные изменения.