Tramp bu qarorni ijtimoiy tarmoqlardagi bayonotida ma’lum qilib, Medvedevning AQShga nisbatan bildirgan provokatsion tahdidlarini jiddiy qabul qilganini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, sovet davriga oid oxirgi chora sifatida qo‘llaniladigan yadroviy zarba salohiyatining eslatilishi bexavotir qarshi olinmasligi lozim.
Tramp so‘zlar muhim ahamiyatga ega ekanligini, ular ko‘pincha kutilmagan oqibatlarga olib kelishini ta’kidladi va bu holatning bunday oqibatlardan biri bo‘lib chiqmasligiga umid bildirdi. AQSh Mudofaa vazirligi va Harbiy-dengiz kuchlari Trampning bayonotlariga izoh bermay, suvosti kemalarining harakati haqida ma’lumot berishni rad etdi.
Harbiy ekspertlarning fikricha, bunday suvosti kemalarining joylashuvi va harakatlanishi har doim maxfiy bo‘lib, ularning strategik roli yadro tiyib turish salohiyatiga asoslangan. Federatsiyadagi Amerika Olimlari Jamiyati vakili Hans Kristensen Trampning bayonotiga munosabat bildirar ekan, AQSh yadro triadasining bir qismi bo‘lgan yadro suvosti kemalari doimiy jangovar tayyorgarlikda ekanligini, ularni alohida harakatlantirish shart emasligini aytdi.
Yadro qurollarini siyosiy bayonotlarga aralashtirish ko‘plab xavfsizlik mutaxassislarida xavotir uyg‘otmoqda. Qurollarni nazorat qilish bo‘yicha mutaxassis Daryl Kimball bunday bayonotlarni mas’uliyatsiz va nojoiz deb baholadi hamda hech bir rahbar, xususan ijtimoiy tarmoqlar orqali yadro urushi bilan bog‘liq tahdidlarni qilmasligi kerakligini ta’kidladi.
Sobiq Pentagon rasmiysi va hozirgi McCain Instituti direktori Evelin Farkas esa Trampning qarorini jiddiy harbiy eskalatsiya emas, balki siyosiy signal sifatida baholadi. Uning fikricha, bu bayonotlar Rossiyani Ukrainadagi pozitsiyasidan qaytarishga xizmat qilmaydi, aksincha, Rossiyaning ichki ritorikasini kuchaytirishi mumkin.
Tramp va Medvedev o‘rtasidagi so‘nggi kunlardagi ijtimoiy tarmoqlardagi so‘z almashuvi Rossiya–Ukraina urushi fonida yuz berdi. Tramp Moskva tomoniga 10 kun ichida, ya’ni 8-avgustgacha sulh bitimiga erishish haqida chaqiriq yo‘lladi, aks holda iqtisodiy bosim va tariflar oshirilishini bildirdi.
Kreml hozircha bu chaqiriqqa rasmiy javob bermadi. Prezident Vladimir Putin esa 1-avgust kuni bergan bayonotida Rossiya tinchlik muzokaralarini istashini ta’kidlagan bo‘lsa-da, frontdagi harbiy holat Rossiya foydasiga ekanligini qayd etdi.

Трамп разместил ядерные подводные лодки в специальной зоне
Президент США Дональд Трамп приказал разместить две ядерные подводные лодки США в соответствующих зонах в качестве военной меры в ответ на "боевую риторику" заместителя председателя Совета безопасности России Дмитрия Медведева. Об этом сообщает Zamin.uz.
Трамп сообщил о своем решении в заявлении в социальных сетях, подчеркнув, что серьезно воспринял провокационные угрозы Медведева в адрес США. По его словам, упоминание о ядерном ударном потенциале, который используется как последняя мера со времен советской эпохи, не должно восприниматься легкомысленно.
Трамп отметил, что слова имеют важное значение и часто приводят к непредвиденным последствиям, выразив надежду, что данная ситуация не станет одним из таких последствий. Министерство обороны США и Военно-морские силы отказались комментировать заявления Трампа и не предоставили информацию о движении подводных лодок.
Военные эксперты считают, что размещение и движение таких подводных лодок всегда являются секретными, и их стратегическая роль основана на ядерном сдерживании. Представитель Американского общества ученых Ханс Кристенсен, комментируя заявление Трампа, сказал, что ядерные подводные лодки, являющиеся частью ядерной триады США, находятся в постоянной боевой готовности и их не нужно перемещать отдельно.
Смешивание ядерного оружия с политическими заявлениями вызывает беспокойство у многих экспертов по безопасности. Специалист по контролю над вооружениями Дэрил Кимбал оценил такие заявления как безответственные и недопустимые, подчеркнув, что ни один лидер, особенно через социальные сети, не должен угрожать ядерной войной.
Бывший чиновник Пентагона и нынешний директор Института Маккейна Эвелин Фаркас оценила решение Трампа не как серьезную военную эскалацию, а как политический сигнал. По ее мнению, эти заявления не помогут вернуть Россию от ее позиции в Украине, а наоборот, могут усилить внутреннюю риторику России.
Недавний обмен словами между Трампом и Медведевым произошел на фоне войны Россия–Украина. Трамп направил призыв к Москве достичь мирного соглашения в течение 10 дней, то есть до 8 августа, в противном случае он заявил о повышении экономического давления и тарифов.
Кремль пока не дал официального ответа на этот призыв. Президент Владимир Путин, хотя и подчеркнул в своем заявлении 1 августа, что Россия хочет мирных переговоров, отметил, что военная ситуация на фронте благоприятна для России.